Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün 'Regaip Kandili'

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Regaip Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Giriş Tarihi: 25.6.2009 11:12 ABONE OL
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir ilerleme kaydettiği günümüz dünyasında, ferdi ve ailevi mutluluğu, toplum hayatını, barış, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde bir arada yaşamayı tehdit eden pek çok olumsuzluklar yaşandığını belirterek, ''Bunun etkileri de bireysel ve sosyal hayatımızında her geçen gün daha yakından hissedilmektedir '' dedi.

Bardakoğlu, Regaip Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı. Bardakoğlu, bugün dini gelenekte üç aylar diye bilinen, ''mübarek gün ve geceleriyle bereketli bir maneviyat mevsimi olarak nitelendirilen'' recep, şaban ve ramazan aylarının manevi atmosferine girildiğini bildirdi.

Yarın gece ise Regaip Kandili'nin idrak edileceğini ifade eden Bardakoğlu, İslam dininin, insanın kendisi, çevresi ve Yüce Yaratan ile ilişkilerini sağlıklı şekilde kurabilecek bir bilinç, iç barış ve öz güvene kavuşmasını gaye edindiğini, dünya ve ahiret, madde ve mana dengesi ile iman, akıl, düşünce, duygu ve bilginin ahenkli birlikteliğine büyük bir önem verdiğini vurguladı. Bardakoğlu, mesajında şunları kaydetti.

''Ancak üzülerek ifade edelim ki bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir ilerleme kaydettiği günümüz dünyasında ferdi ve ailevi mutluluğumuzu, toplum hayatımızı, barış, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde bir arada yaşamamızı tehdit eden pek çok olumsuzluklar yaşanmakta, bunun etkileri de bireysel ve sosyal hayatımızında her geçen gün daha yakından hissedilmektedir.

Üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisi olan Regaip Kandili bizlere, hayatın sonsuzluk okyanusunda buluşmak üzere akıp gittiğini ve geride sadece Allah'ın rızasına uygun iyi ve yararlı amellerin kalacağını bir kez daha hatırlatmakta, nefsimizin sonu gelmez heveslerinden, tuzak ve yanıltıcı arzularından uzaklaşarak özümüze dönmemizi sağlayacak bir bilinç tazeleme imkanı sunmaktadır. Bu bilinç tazelemenin ve yenilemenin gerçekleşebilmesi için önce kendi varoluşumuzu anlamlandırmak, iç sorgulama yapmak, Cenab-ı Hakk'a yürekten yönelmek, işlediğimiz hata ve günahlardan dolayı pişmanlık duyarak O'ndan af dilemek, onları bir daha işlememek için kararlı bir duruş sergilemek ve istikamet sahibi olmak gerekir. ''

Bu gecenin sunduğu rahmet ikliminin fırsat bilinmesi gerektiğini ifade eden Bardakoğlu, Allah'la, yakınlarla ve çevreyle bağların gözden geçirilmesi, olgun dindarlığın iman-ibadet-ahlak bütünlüğünü sağlamaktan geçtiğinin bir kez daha hatırlamasının önemine değindi. Bardakoğlu, doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşmanın, hak ve hukuka riayetin, kutsala saygının insani erdemler adına ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu vurgulayarak, bu erdemlerin hayat çizgisi kılınması gerektiğini belirtti.
Bardakoğlu, mesajına şöyle devam etti:

''Bir ibadet bilinci içinde ülkemizin hem maddi hem manevi imarı için çalışılması, kalp kırmaktan kaçınması, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, ihtiraslarımızı dizginleyip küçük menfaat çekişmelerinden uzak durmalı, kardeşlik hislerimizi güçlendirmeye, birlik ve beraberliğimizi korumaya çaba harcamalı, kısaca insani ve ahlaki meziyetlerin kendi dünyamızda ve toplum hayatımızda güçlenmesine gayret göstermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, soydaş ve dindaşlarımızın Regaip Kandili'ni tebrik ediyor ve bu gecenin, ülkemizin, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.''

ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün 'Regaip Kandili'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA