Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milas'ta göle düşen helikopter vinçle çıkarılacak

Muğla'nın Milas ilçesinde Geyik Barajı gölüne düşen yangın söndürme helikopterinin enkazının çıkarılması için çalışma başlatıldı.

Giriş Tarihi: 25.6.2009 15:21 Son Güncelleme: 25.6.2009 15:21 ABONE OL
Helikopter firmasının yetkilileri ve altı kişilik kurtarma ekibi, İzmir'den gelecek 180 tonluk vinç için iki iş makinesiyle yol genişletme çalışması yapıyor.

Vincin geçebileceği yol ve gölün bir kısmı kumla dolduruldu. Suyun 22,5 metre altında ters dönmüş şekilde duran helikopterin enkazına botla giden dalgıçlardan ikisi, göle dalarak helikopterin ayaklarına iki adet 5 ton kaldırılabilecek balonlar yerleştirdi.

MİLAS'TA GÖLE DÜŞEN HELİKOPTERİN PERVANESİ PARAŞÜTLE ÇIKARILACAK

Muğla'nın Milas ilçesindeki Geyik Baraj gölüne düşen yangın söndürme helikopterinin pervanesi bulundu. Rusya Sivil Havacılık kaza kırım ekibiyle helikopterin başpilotu Victor Lytuynov, bugün olay yerine giderek inceleme ve çalışma yaptı.

Helikopter kurtarma şirketi yetkilisi Okan Tozun, iki dalgıçla enkazın bulunduğu yere gittiklerini ifade ederek, "Dünden farklı olarak pervaneyi bulmaya çalıştık ve bulduk. Biraz önce Rusya'dan gelen mühendislerle görüştük. Pervaneyi, paraşüt bağlayarak suyun yüzeyine çıkaracağız. Kurduğumuz platformla da helikopteri karaya çıkaracağız." dedi.

Aydın'ın Çine ilçesinde 18 Haziran'da çıkan orman yangınına müdahale etmek için Milas'tan hareket eden helikopter, su alırken Geyik Barajı gölüne düşmüştü. Helikopterde bulunan beş kişiden üç Ukraynalı pilot sağ kurtulmuş, Türk pilot emekli binbaşı Tanju Tezgel ve orman muhafaza memuru Ali Ekin hayatını kaybetmişti. Arama çalışmaları sonunda Tezgel'in cesedine bir, Ekin'ininkine dört gün sonra ulaşılabilmişti. 1990 model KA-32 adlı yangın söndürme helikopteri, 1 Haziran ile 31 Ekim 2009 arasında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kiralanmıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Milas'ta göle düşen helikopter vinçle çıkarılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA