Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konya ve Rize'de domuz gribi

Artvin'de, yüksek ateş nedeniyle hastaneye başvuran kişi, domuz gribi kuşkusuyla sevkedildiği Rize'deki hastanede karantinaya alınırken, Konya'da da bir kişi domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alındı.

Giriş Tarihi: 28.6.2009 13:50 Son Güncelleme: 28.6.2009 16:34 ABONE OL
Domuz gribi kuşkusuyla Rize 82. Yıl Devlet Hastanesinde karantinaya alınan kişinin kan örnekleri, Ankara'ya gönderildi.

Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, ismini açıklamadıkları hastanın Hollanda'dan 5 gün önce memleketi Artvin'in Arhavi ilçesine geldiğini, dün akşam saatlerinde yüksek ateş şikayetiyle Arhavi Devlet Hastanesine başvurduğunu söyledi.

Hastanın, domuz gribi vakası şüphesiyle ambulansla Rize 82. Yıl Devlet Hastanesine sevk edildiğini ifade eden Tepe, ''79 yaşındaki hastamızı, gerekli tüm sağlık önlemlerinin alınmasının ardından hastanede kontrol altına aldık. İlk bulgular, hastada H1N1 virüsü olmadığını gösteriyor. Ancak kesin kanıya varmak için hastamızdan aldığımız kan örneklerini Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderdik. Çıkacak sonuca göre vakada H1N1 virüsü olup olmadığı kesinlik kazanacak'' dedi.

Hollanda'dan 5 gün önce memleketi Artvin'in Arhavi ilçesine gelen ve adı açıklanmayan kişi, akşam saatlerinde yüksek ateş yakınmasıyla Arhavi Devlet Hastanesine başvurmuş, doktorların domuz gribi vakası olabileceğinden kuşkulanmaları üzerine bu kişi, ambulansla Rize 82. Yıl Devlet Hastanesine sevk edilmişti.

Hastaneye getirilen kişi, hastanenin acil servisinde boşaltılan bir bölümde gözlem altına alınmıştı.

KONYA'DA BİR GENÇ DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİYLE TEDAVİ ALTINA ALINDI
Konya'da yüksek ateş şüphesiyle hastaneye başvuran bir genç, domuz gribi şüphesiyle Bulaşıcı Hastalıklar Servisi'ne kaldırıldı. Hastane personeli ile hastalara maske dağıtılırken, acil servis de dezenfekte edildi.

Edinilen bilgiye göre, 4 gündür yüksek ateş şikayeti bulunan M.K (22) Konya Numune Hastanesi'ne başvurdu. Burada doktorlar genci tedavi etmeye başladı. M.K'nin domuz gribine yakalanmış olabileceğinden şüphelenen doktorlar, hastayı Bulaşıcı Hastalıklar Servisi'ne kaldırdı. Gerekli tetkiklere başlayan hastane yetkilileri, tam teşhis için çalışmalarını sürdürüyor.

Konya Numune Hastanesi yetkililerinden konuyla ilgili açıklama yapılmazken, hastanede kırmızı alarma geçildi. Konya Numune Hastanesi personeli ile hastalara maske dağıtıldı. Acil servis de dezenfekte edildi.

SAMSUN'DA DOMUZ GRİBİ ŞÜPHESİ
Domuz gribi şüphesiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde karantinaya alınan bir kişinin kan örneklerinin, Ankara'ya gönderildiği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir üniversitede öğrenim gören ve Çarşamba ilçesindeki ailesinin yanına gelen, ismi açıklanmayan bir öğrenci, yüksek ateş şikayeti ile Çarşamba Devlet Hastanesine başvurdu.

Buradan domuz gribi şüphesiyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilen öğrenci, acil serviste boşaltılan bir odada karantinaya alındı.

Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastadan alınan kan örneklerinin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderildiğini, gelecek sonuçları beklediklerini söyledi.

Hastanın genel durumunun iyi olduğunu belirten Kasapoğlu, gelecek sonuçlara göre kamuoyunu geniş bir şekilde bilgilendireceklerini ifade etti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Konya ve Rize'de domuz gribi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA