Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geceyi dağda yürüyerek geçirdi

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Güntepe köyünde dün kaybolan 3 yaşındaki kız çocuğu, 24 saatlik bir aramadan sonra 8 kilometre mesafedeki başka bir köyde bulundu.

Giriş Tarihi: 30.6.2009 14:50 ABONE OL
3 yaşındaki Azelin Kaçar, dün Güntepe köyünde çocuklarla oynadığı sırada ortadan kayboldu. Ailesi, köylüler ve jandarma tarafından gece saatlerine kadar aranmasına rağmen bulunamayan küçük çocuk, bu sabah Güntepe köyüne 8 kilometre mesafedeki Yediveren köyünde bulunarak ailesine teslim edildi.

Azelin'in annesi Ayşe Kaçar, kaybolan 3 yaşındaki kızının, gece boyunca dağda yürüdüğünü ve 8 kilometre uzaklıktaki Yediveren köyüne ulaştığını belirterek, dağdaki zorlukları atlatan kızının yaşamasının mucize olduğunu söyledi. Kızına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirten Kaçar, kızının kaybolması ve sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

''Dün öğlen saatlerinde kızım köyde çocuklarla oynuyordu. Sonra ortadan kayboldu, bulamayınca da muhtara haber verdim. Köylülerle köy çevresinde uzun süre kızımı aradık ancak bulamadık. Köyün çocukları, Azelin'in koyunların sağıldığı köyün üst tarafına doğru yürüdüğünü gördüklerini söylediler. Bütün aramalara rağmen çocuğu bulamayınca, muhtar durumu Tatvan Kaymakamlığı'na bildirdi. Kaymakam, sivil savunma ekipleri ve jandarma köye geldi. Gece geç saatlere kadar yapılan aramalara rağmen Azelin bulunamadı.

Kızımı bulamayınca tüm umudum tükendi ve artık kızımın yaşamadığını düşünmeye başlamıştım ki Yediveren'de bulunduğu haberi geldi. Yediveren'de ot biçen bir köylü kızımı bulmuş ve durumu karakola bildirmiş. Azelin geceyi dağda geçirmiş ve komşu köye kadar yürümüş. Kızımın durumu iyi sadece ayaklarında biraz morarma var, bulunduğunu duyunca yeniden doğmuş gibi oldum. Aramaya katılan ve bize destek olan Kaymakamımıza ve diğer ekiplere teşekkür ediyorum.''

Azelin'in dedesi Temel Kaçar ise köyün üst tarafının dağlık olduğunu ve 3 yaşındaki çocuğun oraya kadar gitmesi ve bir gece boyu dağlarda yürüdükten sonra kurtulmasının mucize eseri olduğunu söyledi.

''DAĞDA BİRÇOK YABANİ HAYVAN VAR''

Güntepe köyü muhtarı Şakir Özbudak da babası çobanlık yapan Azelin'in çocuklarla oynadığı sırada kaybolduğunu bildirdi.

Başlattıkları arama çalışmalarında sonuç alamayınca durumu yetkililere bildirdiğini anlatan Muhtar Özbudak, ''Kaymakamımız ve ilçe jandarma komutanımız köye geldiler. Sivil savunma ve jandarmaya ekipleri köyde geç saate kadar arama yaptı. Küçük kızı bulamayınca çalışmaya ara verildi. Ancak biz çocuğu ararken, komşu köy Yediveren'den bize müjdeli bir haber geldi. Azelin'i ot biçen bir vatandaşımız görmüş ve durumu jandarmaya bildirmiş. Köyün üst tarafı taşlık ve ormanlık. Bu alanda birçok yabani hayvan var. Buna rağmen çocuk hiçbir zarar görmemiş'' diye konuştu.

Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi de 3 yaşındaki bir kız çocuğunun 8 kilometre uzaklıktaki bir köye kadar yürümesinin inanılmaz olduğunu ifade etti.

Güldibi, ''Dün Azelin kızımızın kaybolduğuna dair bize ihbar geldikten sonra, jandarma ekipleri ve sivil savunma ekiplerini yanımıza alarak köye gittik. Yapılan aramalarda, gece boyunca herhangi bir bulguya rastlanılmadı. Ancak aramalara devam edildi. Aramaların sürdürüldüğü bir anda müjdeli haber Yediveren köyümüzden geldi. Bir vatandaşımız Azelin'i otların arasında bulmuş. Gidip Yediveren köyümüzden kızımızı sapasağlam aldık ve ailesine teslim ettik. Bu hadise önce bizi çok üzdü. Ancak sonu mutlulukla bitti.''

ARKADAŞINA GÖNDER
Geceyi dağda yürüyerek geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA