Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erzincan'da deprem

Erzincan'da 5.0 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 30.7.2009 11:24 Son Güncelleme: 30.7.2009 15:27 ABONE OL
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Erzincan'da saat 10.37'de merkez üssü Çağlayan beldesi olan 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Yerin 3.2 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem sonrası halk sokaklara döküldü.

DEPREMDE CAN VE MAL KAYBI YAŞANMADI

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, ilde yaşanan orta şiddetteki depremde, can ve mal kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Demir, merkez üssü Çağlayan beldesi olan 5.0 büyüklüğünde orta şiddetli deprem kaydedildiğini, şu ana kadar yapılan tespitlere göre herhangi bir hasar raporunun kendisine iletilmediğini söyledi.
Demir ayrıca, deprem nedeniyle herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın da olmadığını sözlerine ekledi.

Bu arada, deprem nedeniyle kentte yaşanan kısa süreli paniğin ardından yaşam normale döndü. Öte yandan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 10.37'deki 5.0 büyüklüğündeki orta şiddetli depremin ardından, merkez üssü Üzümlü ilçesindeki Tanyeri bölgesinde saat 10.39'da 3.2 ve Çağlayan beldesinde saat 10.43'te ve saat 10.53'te 3.1 büyüklüğünde hafif şiddetli depremler kaydedildi.

ÇAĞLAYAN BELEDİYE BAŞKANI ÇETİN ÇAY: DEPREMDE CAN VE MAL KAYBI YOK

Çağlayan Belediye Başkanı Çetin Çay, depremin merkez üssü olan beldede ilk tespitlere göre can ve mal kaybı olmadığını bildirdi.

Çay, deprem sonrası bütün mahalleleri gezerek durum tespitine başladıklarını belirttti. Başkan Çay, "Şu anda tespit edilen herhangi bir zarar yok. Vatandaşlarımız korkudan dolayı sokaklarda. Beldeye bağlı köylerde muhtarlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Şu ana kadar bize ulaşan herhangi bir can kaybı veya hasar söz konusu değil" diye konuştu.

''BU BÜYÜKLÜKTE DEPREMLERİN BÖLGEDE ZAMAN ZAMAN OLMASI OLAĞAN KABUL EDİLMELİDİR''

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, bu büyüklükteki depremlerin zaman zaman bölgede meydana gelmesinin olağan karşılanması gerektiğini bildirdi.

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamada, saat 10.37'de merkez üssü Erzincan'ın Çağlayan beldesi olan 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği belirtildi. Çağlayan'ın, Türkiye'nin en aktif fay sistemlerinden birisi olan Kuzey Anadolu Fay Zonu içerisindeki kırık bir parçada bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bu büyüklükte depremlerin bölgede zaman zaman olması olağan kabul edilmelidir. Bölgede son yıllarda can ve mal kaybına sebep olan en şiddetli deprem 13 Mart 1992 tarihinde Erzincan depremidir. Depremin ardından bölgede 3 adet hafif şiddette artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem can ve mal kaybına neden olabilecek büyüklükte bir deprem değildir. Bölgenin 1. derece deprem bölgesi olduğu gözardı edilmeden halkın paniğe kapılmaksızın günlük yaşantılarına devam etmeleri gerekmektedir.''

ARKADAŞINA GÖNDER
Erzincan'da deprem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA