Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denetimler "kaçak turlar"ı azalttı

Her yıl turizm sezonundaki canlanma ile artış gösteren ''kaçak tur'' organizasyonlarının, bu sezon sıkı denetimlerin etkisiyle geçen yıla oranla yüzde 40 civarında azaldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 31.7.2009 10:56 ABONE OL
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Adana Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Levent Erginkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sezonunun en hareketli döneminin yaşandığını belirterek, geçmiş yıllarda bu dönemlerde ''kaçak tur'' organizasyonları yapan kişi, kurum ve kuruluşların sayısında artış yaşandığına dikkati çekti.

Kaçak turlarla mücadele için Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve trafik ekipleriyle birlikte çok sıkı denetimler yaptıklarını ifade eden Erginkaya, şöyle konuştu:

''Özellikle hafta sonları ana yol geçiş güzergahlarında ekiplerle denetimler yaptık. Tespit ettiğimiz kaçak tur organizatörlerini adli makamlara ilettik. Yaptırımlar sonucu organizatörler yasal prosedür çerçevesinde tur düzenlemeye başladılar. Bunun da etkisiyle geçen yıla oranla kaçak turlarda yüzde 40 civarında azalma oldu. Ancak bu oranın yeterli olmadığını düşünüyor, denetimleri arttırarak sürdürüyoruz.''

''KAÇAK TURU TESPİT ETMEK ÇOK KOLAY''


Erginkaya, turizm sektörünün ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını belirterek, vatandaşların geçmişte ''acı tecrübeler'' yaşatan kaçak turlara rağbet etmemesini istedi.

Tur düzenlerken can ve mal güvenliğine çok önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Erginkaya, ''Ancak bu tarz turlarda yıpranmış araçlar dahi kullanılabiliyor. Fakat bu işi yasal olarak yapan kuruluşlarda sigorta işlemlerine hassasiyet gösteriliyor, ayrıca eski araçlarla tur düzenlenmesi engelleniyor. Can güvenliğine çok önem veriliyor'' dedi.

Bir firma aracılığıyla tura katılacak olanların organizatör kuruluşun resmiyetini muhakkak kontrol etmesi gerektiğini vurgulayan Erginkaya ''KAçak turu tespit etmek çok kolay. Bir tura katılacak kişi, organizatör firmanın adını 'www.tursab.org.tr' internet adresindeki 'Seyahat Acenteleri' bölümünde aratarak, TÜRSAB üyeliğini kontrol edebilir'' diye konuştu.

Erginkaya, ayrıca, geçmiş yıllarda okul yöneticilerinin otobüs kiralayarak tur düzenlediğini hatırlatarak, son yıllarda okulların da resmi acenteler aracılığıyla gezi organizasyonu yaptıklarını sözlerine ekledi.

AYDIN'DA ''AYŞE ABLALAR'' ACENTELERİ ZOR DURUMDA BIRAKTI

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar, yasal olmayan korsan turları düzenleyenlerin büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu ve bunlara ''Ayşe Abla'' ismi taktıklarını belirterek Ayşe Ablaların özellikle ev kadınlarına ve okullara yönelik turlar düzenlediklerini belirtti.

''Acenteler, bir tur düzenleyebilmek için her türlü yasal düzenlemeyi yerine getirirken, Ayşe Ablalar vergi ödemeden ve sigorta yaptırmadan insanları tura çıkarıyorlar'' diyen İlbahar, Türkiye'de TÜRSAB onaylı belge sahibi olmadan tur düzenlemenin yasal olmadığını, bu turları düzenleyenlerin 25 bin TL'ye ulaşan cezalar aldığını söyledi.

Bu kişilerin yakın eş, dost, akrabaları ve onların tanıdıklarını arayarak, turlara davet ettiklerini ve kiraladıkları yine belgesiz otobüslerle bu insanları tura götürdüklerini vurgulayan İlbahar, ''acenteler, bir tur düzenleyebilmek için her türlü yasal düzenlemeyi yerine getirirken, Ayşe Ablalar vergi ödemeden ve sigorta yaptırmadan insanları tura çıkarıyorlar. Vergisini veren, kirasını ödeyen acente ise boş kalarak zor duruma düşüyor'' dedi.

Önceki yıllarda bu tür korsan turlara katılan birçok vatandaşın kazalarda hayatlarını kaybettiğini ve sigortaları olmadığı için ailelerinin de hiç bir şekilde maddi talepte bulunamadığına dikkat çeken İlbahar, bu turlara rağbet edilmemesini istedi.

KORSAN TURLARI YİNE ACENTELER KURTARIYOR

Bülent İlbahar, korsan turların en çok Aydın ve Denizli bölgesinde gerçekleştirildiğini ve yaz dönemi olması nedeniyle şu anda Antalya ve Alanya'ya turlar düzenlendiğini belirtti.

TÜRSAB olarak bu tür korsan turlarla ilgili her türlü ihbarı değerlendirdiklerini ve emniyet ile birlikte baskınlar düzenlediklerini anlatan İlbahar, şöyle konuştu:

''Bizim baskın yapacağımızı bir şekilde önceden haber alan korsan tur düzenleyenler, hemen o bölgedeki bir acente ile çok düşük bir fiyata anlaşarak, otobüslere son anda bu acentelerin tabelalarını asıyor. Yani, korsan tur düzenleyenleri acentelerimiz kurtarıyor. Biz de baskınlarda bir sonuç elde edemiyoruz. Bu acentelerimizi defalarca uyarmamıza rağmen durum halen devam ediyor. Böyle acentecilik olmaz.''

ARKADAŞINA GÖNDER
Denetimler "kaçak turlar"ı azalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA