Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Trafiğin en yoğun olduğu dönemdeyiz"

Tuncal, ''Trafik kazaların yüzde 99'u sürücü, yüzde 1'i yol hatasından kaynaklanmaktadır'' dedi.

Giriş Tarihi: 31.7.2009 13:46 ABONE OL
Trafik Kazalarını Önleme Derneği Aydın Şube Başkanı ve Aydın Şoförler Odası Başkanı Ali Tuncal, ''Trafik kazaların yüzde 99'u sürücü, yüzde 1'i yol hatasından kaynaklanmaktadır'' dedi.

Tuncal, yaptığı açıklamada, son yıllarda trafik kazası sayısı çoğalmasına rağmen, ölümlü kaza sayısının azaldığını hatırlatarak, bu yıl ise kaza sayısı ile birlikte ölümü kaza sayısının da arttığını söyledi.

Özellikle son üç yılda bir çok yolun bölünmüş yol haline getirilmesi ile hatalı sollamadan kaynaklanan kazaların asgariye indirilmesine karşın, bu seferde araç sürücülerinin aşırı yorgunluğu ve aceleciliğinden kaynaklanan kazaların meydana geldiğini anlatan Tuncal, şöyle konuştu:

''Yoğun bir trafiğin olduğu dönemdeyiz. Yurt dışından gelen insanlarımız var. Düğün mevsimine girildi. İnsanlarımız tatile çıkıyor. İnsanlarımızın en çok tatile çıktığı zaman 15 Temmuz-15 Ağustos arasıdır. Yani şu an Türkiye kara yollarının en yoğun olduğu zaman. Araçların en çok seyir ettiği zamandayız.

Trafik kazaların yüzde 99'u sürücü, yüzde 1'i yol hatasından kaynaklanmaktadır. Artık yollar eskisi gibi tek şeritli değil. Oto yollarımızda var, bölünmüş yollarımızda. Bu kadar güzel yolda, insanlar hala önünden giden araca çarpıp kaza yapıyor veya gittiği şeritten karşı şeride geçip kaza yapıp, insanları öldürüyor. Yollar bölünmüş ama kaza sayısında azalma yok. Demek ki sürücüler hatalı. Bunların önlenmesi için trafik denetimlerinin biraz daha artırılması lazım.''

Tuncal, trafikte yol alan sürücülerin birbirini denetlemesinin önemine işaret ederek, sürücülerin birbirlerini uyarmaları, uyarılara aldırış etmeyenlerin ise emniyet güçlerine şikayet edilmesi gerektiğini kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Trafiğin en yoğun olduğu dönemdeyiz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA