Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fidye için evini satıyor

Aden Körfezi'nde korsanlarca kaçırılan Türk gemisinin 4'üncü kaptanı Aysun Akbay'ın babası, fidyeyi kendi ödemek için evini ve arabasını satacak

Giriş Tarihi: 4.8.2009 ABONE OL
Aden Körfezi'nde kaçırılan Horizon 1 adlı Türk gemisinin 4'üncü kaptanı olan kızı Aysun Akbay'ın 26 gündür kurtarılamayışına isyan eden Özcan Akbay, fidye parasını ödeyebilmek için evini, arabasını ve yazlığını satışa çıkardı. Emekli işçi Akbay, kızının çalıştığı şirketin korsanların istediği fidye miktarını dahi kendilerine söylemediğini belirterek, şirketin istenen parayı ödemekten kaçınmasına tepki gösterdi. Baba Akbay, korsanların istediği parayla ilgili değişik rakamları diğer ailelerle yaptıkları görüşmelerde duyduklarını da anlattı.

'YETER Kİ KURTULSUN'
Özcan Akbay şöyle dedi: "Korsanlar ilk olarak 10 milyon dolar istemişler. Sonra bu rakam 4 milyon 500 bin dolara kadar inmiş. Hatta dolarların hepsinin eski tarihli olması şartını da koymuşlar. Kızımın çalıştığı Horizon şirketinin 1 milyon 500 bin dolar teklif ettiğini duydum. Can için pazarlık yapılmaz. " Gözüne günlerdir uyku girmediğini, bir kaç gün içinde sonuç elde edilememesi durumunda sahibi olduğu 2 katlı evi, yazlığını ve otomobilini satacağını anlatan baba Akbay şöyle dedi: "Şirket yetkilileri her gün 'yaklaştık, anlaşmak üzereyiz' diyorlar. Ancak hiçbir sonuç yok. Artık aile olarak dayanacak gücümüz kalmadı... Yeter ki evladım kurtulsun." Kızının kurtarılması için yetkililere yalvaran Aysun kaptanın annesi Şerife Akbay da, "Kızımın sesini bile duyamadım" diye konuştu. Horizon 1 gemisi 8 Temmuz'da 23 Türk mürettebatıyla kaçırılmıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Fidye için evini satıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA