Balık avı sezonu başladı

Balık avı sezonunun başlamasıyla birlikte denize açılan balıkçılar, ilk avlarını gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 1.9.2009 09:50 Güncelleme Tarihi: 1.9.2009 12:57
Kumkapı, Sarıyer, Rumeli Feneri ve Mimarsinan gibi balıkçı barınaklarından akşam saatlerinde Karadeniz ve Marmara Denizi'ne açılan balıkçılar, sezonun ilk avının ardından sabahın erken saatlerinde Kumkapı'daki balık haline gelmeye başladı. Çok sayıda esnaf da hale gelerek ilk getirilen balıkları satın aldı.

Karadeniz'e açılan balıkçıların olumsuz hava koşulları nedeniyle ağ atamadan geri döndüğü öğrenilirken, Marmara Denizi'ne çıkan balıkçılar ise az miktarda sardalya ve istavrit ile barınaklara döndü.

Sezonun ilk avından memnun dönmeyen balıkçılar, ilerleyen günlerde balığın bol çıkmasını beklediklerini söyledi.

KARADENİZ'DE İSTAVRİT VE PALAMUT BOLLUĞU

Av yasağının sone ermesiyle gece denize açılan Karadenizli balıkçılar, palamut ve istavrit ile dolu ağlarla kıyaya dönünce, sezona mutlu başladı.

Gece saat 12.00'den itibaren av yasağının kalkması ile teknelerine binerek, yeni sezona 'merhaba' diyen Trabzonlu balıkçıları, geçmiş yıllarda neredeyse yok denecek kadar az olan istavrit ve palamudun bu sezon çok daha fazla olması sevindirdi.

Teknesiyle çıktığı balık avından bol palamut ile Vedat Akgün, geçmiş yıllara oranla gözle görülür derecede bir artış yaşandığını söyledi. Özellikle palamudun çok olmasından dolayı yüzlerinin güldüğünü söyleyen Akgün, şöyle devam etti:

''Biz sadece bir ağ attık ve neredeyse 100 adet palamut vurdu. Geçmiş yılları herkes bilir, neredeyse palamut yok denecek kadar azdı. Bu seneki verim bu şekilde giderse, hem vatandaş ucuz balık yer, hemde biz para kazanırız. Fiyat olarak şuan ne olacak bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var, o da bu sene geçen yıllardan daha farklı olacak. Şuanda zaten balıklarda onu gösteriyor.''

İSTAVRİTTEKİ BOLLUK ŞAŞIRTTI

Sabahın erken saatlerinde Trabzon Balık Hali'ne giren sezonun ilk balıkları, alıcılarını da yine aynı hızla buldu. Burada işletme sahibi olan Recep Denizer, düne kadar sezona nasıl gireceklerini bilmediklerini, ancak gördükleri manzara karşısında çok sevindiklerini belirtti. Av yasağının faydalı geçtiğine inandıklarını ifade eden Denizer, şöyle devam etti:

''Aldığımız bilgiye göre Samsun, Sinop ve Ordu'da da istavrit ve palamut iyi derecede çıkıyor. Özellikle istavritte inanılmaz bir yoğunluk var ve bu bizi şaşırttı. Biz güzel bir sezon geçireceğimizi sanıyoruz. Geçen sene ve daha önceki seneleri kıyaslamak zaten mümkün değil. Balıklarda toptan fiyatlar ise palamut şuanda 4 ile 5 lira arasında, istavritin kasası ise 40 lira civarında satışa sunuldu.''

SEZONUN İLK BALIKLARI TEZGAHLARDA

Av yasağının sona ermesi ile denize açılan Samsunlu balıkçıların sezonun ilk günününde avladıkları balıklar tezgahlardaki yerini aldı.

Samsun Balık Hali Su Ürünleri Komisyoncuları Dernek Başkanı Davut Kıyak, 1 Eylülde av yasağının sona ermesiyle ''Vira Bismillah'' diyerek sezonu açtıklarını söyledi.

Bu yıl bereketli bir sezon geçirecekleri inancı içinde yeni sezonu açtıklarını ve bu heyecanla denize açıldıklarını ifade eden Kıyak, ''Sezonun ilk gününde çıkan balık çeşitleri sezonun bereketli geçeceğinin göstergesi oldu. Avlanma yasağının kalktığı ilk günde 5 ton palamudun yanında 10 ton da istavrit avlandı. Önümüzdeki günlerde daha bol balık avlanacağını düşünüyoruz'' dedi.

Samsun'da kayıtlı yaklaşık 500 balıkçı teknesinin bulunduğu da ifade eden Kıyak, ''15 Eylül'den itibaren trol teknelerinin de denize açılması sonrası tezgahlar daha da şenlenecek'' diye konuştu.

Samsunlu balıkçılar da yeni sezonun heyecanı içinde olduklarını ve bu yıl bereketli bir sezon geçireceklerini düşündüklerini belirtti.

Sezonun ilk gününde tezgahlarda palamut tanesi 5 TL, istavrit 2,5 TL, mezgit 5 TL, barbunya ise 15 TL'den satışa sunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balık avı sezonu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN