"Grip aşısını ihmal etmeyin"

Sağlık Bakanlığı, mevsimsel gribe karşı vatandaşlara aşı olmaları tavsiyesinde bulundu.

Giriş Tarihi: 1.9.2009 12:19
Grip aşısı için en uygun dönemin Eylül - Ekim olduğunu söyleyen Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, "Mevsimsel grip, domuz gribinden daha ölümcül ve daha ağır seyredebiliyor." dedi.

Seracettin Çom, açıklamasında, mevsimsel grip ve domuz gribinin belirtilerinin aynı olduğuna dikkat çekti. Çom, "Farklı tahliller ile anlayabiliyoruz. Karşımıza ateş ve griple gelen kişi, grip aşısı olmuşsa domuz gribi olma riski daha yüksek demek. Böylece teşhisi daha çabuk koyma imkanımız da artar." diye konuştu.

Seracettin Çom, vatandaşlara mevsimsel gribe karşı grip aşısı olmaları önerisinde bulundu. Grip aşısının, 65 ve üzeri yaştakiler ile yaşlı bakım ve huzurevlerinde kalan kişilere, bu durumlarını belgelendirmeleri halinde ücretsiz yapıldığını kaydeden Çom, "Ayrıca astım, kronik akciğer ve kalp damar hastaları, şeker hastaları, diğer metabolik hastalıkları olanlar, böbrek yetmezliği olanlar, hemoglobin bozuklukları, immün yetmezliği yaşayanlar, 6 ay -18 yaş arasında olup uzun süreli asetil salisilik asit (aspirin) tedavisi alan çocuk ve yetişkinler bu durumlarını belgelendirirlerse grip aşısının bedeli Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor." diye konuştu. Çom, aşının Eylül-Ekim aylarında olunması gerektiğini belirtti.

Çom, mevsimsel gribin, domuz gribine karşı daha ağır seyredebildiğini ve ölüm oranlarının daha çok olduğuna dikkat çekti. Çom, domuz gribinde ölüm oranlarının binde 4 ila 5'lerde iken, mevsimsel griplerde 10 ile 15'lerde olduğunu söyledi.

Grip aşısının, domuz gribine karşı koruyucu olmadığını vurgulayan Çom, "Bununla birlikte domuz gribi ile mevsimsel gribin belirtileri aynı. Farkı ancak tahliller ile anlayabiliyoruz. Kişi mevsimsel grip aşısını vurulsun ki karşımıza ateş ve griple gelen kişi aşı olduysa emin olalım ki bu mevsimsel grip değil. Grip aşısı olmuşsa, domuz gribi olma riski daha yüksek demek." dedi. Çom, bu yolla grip aşısının indirek etkisinden faydalanmış olunacağını aktardı.

Domuz gribinde ikinci bir dalga olacaksa bunun Türkiye için Ocak ayından sonra beklendiğini söyleyen Çom, paniğe gerek olmadığının altını çizdi. Öte yandan, İlk parti domuz gribi aşısının Ekim'de Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Grip aşısını ihmal etmeyin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN