Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayramlaşacakları herkes mezarda...

47 kişinin can verdiği katilamın ardından ilk bayramı yaşayan Bilge köyünde hüzün var. Kalanların tek isteği ise: Bunlar Güneydoğulu demeyin, katillere hak ettikleri cezayı verin

Giriş Tarihi: 21.9.2009 ABONE OL
Mardin'in Bilge köyünü Türkiye, 47 kişinin öldürüldüğü katliamla tanıdı. Ölenlerden üçü henüz anne karnındaydı... İşte hemen hemen her çocuğun yetim-öksüz kaldığı Bilge köyünde, katliamın ardından yaşanan ilk bayram sabahı, ağıtlarla başladı. Bayram namazının ardından köy mezarlığına gelen ilk kişi Cemile Aktulun oldu. Dualar eşliğinde tek tek bütün mezarları dolaşan Cemile Teyze, "Herkes bayrama biz mezara... Hangisine yanayım, 23 yaşındaki gelinime mi, Şükran'a mı, Yasemin'e mi?" diyerek ağıtlar yaktı, gözyaşı döktü.

EN KUCUĞU 6 AYLIK İSMAİL

Remziye ise önce babasını ziyaret etti mezarlıkta. "Bayram, bayram değil bize" dedi ve ekledi: "Babamın elini öpemedikten sonra..." Darüşşafaka'da okuyan İnan da, hızla dolaştı mezarları. Gazetecilerin ilgisinden bunalmış olacak ki aynı hızla terk etti mezarlığı. Mezarlığın en küçük ziyaretçisi ise 6 aylık İsmail'di. Babası Şehmuz öldürüldüğünde 40 günlük olan İsmail, her şeyden habersiz şaşkın şaşkın gülümsüyordu çevresine.

COCUKLAR DA OLMASA...
Öldürülen imam Hacı Kazım Ozan'ın yerine köyde imamlık yapmaya başlayan 22 yaşındaki Sait Çelebi de en zor görevini yerine getirdi bayramda. Dualar okudu, görevi geçici olarak üstlendiğini, kadroya geçebilmek için sınavlara gireceğini anlattı. Diyarbakır'da oturan Meles Akın, ölen anne babası ve kardeşleri için gelmişti. İsyan ediyordu: "Babamın, anamın, halamın, Savaş ve Şehmuz kardeşlerimin, ölen tüm akrabalarımın haklarını istiyorum. Başbakanımız duysun sesimi. Bunlar Güneydoğulu demesinler. Hak ettikleri cezayı versinler katillere." Çocuklar da olmasa bayram Bilge köyü için bayram değildi. Yepyeni bayramlıkları, saç tokaları ve ellerinde şeker torbalarıyla Bilge köyünde bayramı hatırlatan tek şey onlardı.

'HERKES BAYRAMA BİZ İSE MEZARA'
Katliam şuphesiz en cok koyun cocuklarının hayatını altust etti. Coğu hem annesini hem de babasını kaybetti. Belki henuz her şeyin tam farkında değiller ama, kalan buyukleriyle beraber onlar da bayram sabahı soluğu mezarlıkta aldı. Cemile Teyze'nin sozleri ise her şeyi anlatıyor aslında: Herkes bayrama biz ise mezara..

ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramlaşacakları herkes mezarda...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA