Batmanlı Şeyh'e 2 gün 2 gece düğün

Batmanlı Şeyh Selman Bağdu, 25 bin mürit ve davetlinin katıldığı düğünle evlendi. Güvenlik çemberine alınan gelin ve damada kilolarca altın takıldı

Giriş Tarihi: 16.11.2009
Nakşibendi tarikatının önde gelenlerinden olan ve 2006'da silahlı saldırıda öldürülen Şeyh Süleyman Bağdu'nun yerine geçen büyük oğlu Şeyh Selman Bağdu dünya evine girdi. Şeyh Selman Bağdu'nun düğünü Batman'ın Beşiri ilçesindeki Kanireval mevkisinde bulunan ziyaret alanında yapıldı. Düğün yemeğinde kullanılmak üzere 150 küçükbaş, 25 de büyük baş hayvan kesildi. Düğünden bir hafta önce başlanan hazırlıklarda düğün yemeği için 1 ton pirinç, 1 ton fasulye, 1 ton patates, 500 kilo bulgur, 20 teneke yağ, 30 teneke salça kullanıldı. Düğün yemeğinin hazırlanmasında 40 kişi mutfakta çalışırken 150 kişi de serviste görev aldı. Kurulan yer sofralarının uzunluğu ise yüzlerce metreyi buldu. Pilav, türlü, kuru fasulye ve et ikram edilen düğünün ardından müritler ilahiler eşliğinde halay çekti.

BABA MEZARINA ZİYARET

Düğün öncesinde gelin ve damat Selman Bağdu'nun babası Şeyh Süleyman Bağdu'nun mezarını ziyaret etti. İki gün iki gece süren düğünde Şeyh Selman Bağdu ve eşi Emel Taş, onlarca korumanın oluşturduğu güvenlik çemberine alındı. Düğünün sonunda yapılan takı töreninde ise gelin ve damada kilolarca altın takıldı. Gelinin inşaat mühendisi olduğu, Şeyh Selman Bağdu'nun ise üniversite bitirdiği ve müteahhitlik yaptığı öğrenildi. Düğün törenine Beşiri Kaymakamı Arif Yalçın'ın yanı sıra yörenin tanınmış aşiret liderleri de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batmanlı Şeyh'e 2 gün 2 gece düğün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN