Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucu baronları iç piyasaya yöneldi

Narkotik polisi, mal göndermekte zorlanan uyuşturucu kaçakçılarının iç piyasada yer aramaya başladığını belirtiyor Uyuşturucu içeren maddelerin bu nedenle sokaklarda ve eğlence mekânlarında yaygınlaştığı ifade ediliyor

Narkotik polisinin belirlemelerine göre uyuşturucu kaçakçılığı yapan baronlar, Avrupa'ya mal göndermek zorlaştığı için kendilerine iç piyasada yer aramaya başladılar. Polis, uyuşturucunun bu yüzden sokaklarda ve eğlence mekânlarında böylesine yaygınlaştığını ifade ediyor. Bir uyuşturucu taciri, Narkotik polislerine verdiği ifadede "Emniyet bize başka çare bırakmıyor. Bizim de bakmakla yükümlü olduğumuz çok kalabalık ailelerimiz var. Mecburen iç piyasaya yöneliyoruz" diyor. Bakmakla yükümlü olduğu kalabalık ailesini bahane ederek başka ailelerin çocuklarını zehirleyen bu tacirin itirafları uyuşturucu kullanımının neden arttığını da izah eder nitelikte.

MOBİL TORBACILAR

Ekibimizin tespitlerine göre İstanbul'un uyuşturucu piyasasında bir gecede milyonlarca lira dönüyor. Bir minibüsle yola çıkıp dizinde laptopla pizza dağıtıcısı görüntüsünde uyuşturucu satan mobil torbacılar da var, internette teknik takibe yakalanmamak için A4 kâğıtlara sipariş yazıp Webcam üzerinden göstererek sipariş verenler ve alanlar da... Bu yeni yöntemi tercih edenler, istediği uyuşturucuyu kalemle boş bir kâğıda yazıyor ve bilgisayardaki kameradan satıcıya gösteriyor. Satıcı ise fiyatı ve teslimatın nerede olacağını yazıyor. İnternette kullanılan bir diğer yöntem de Sky Fon denilen telefon programı aracılığıyla ile haberleşme. Görüştüğümüz bir uyuşturucu satıcısı sanal âlemde sipariş almanın kolaylıklarını şöyle anlatıyor: "Eskiden belli yerlere takılıyorduk veya sokak önlerine mekân kuruyorduk. Artık sokaklarda boşa gezeceğimize bilgisayarlarla MSN'de satış yapıyoruz. Hem daha güvenli, hem de zahmetsiz."

SAKSIDAN FIŞKIRIYOR

Sanal âlemde yurtdışından Türkiye'yi hedef seçip, Türkçe yayın yapan onlarca uyuşturucu satış sitesi var. Mantar tabir edilen uyuşturucuların satışında indirim bile yapılıyor. Mantarın fiyatı 99 eurodan 59 euroya indirilmiş. Mantar toprağa ekiliyor, saksıdaki topraktan 5 ila 20 gün içinde uyuşturucu fışkırıyor. Uyuşturucunun nasıl ekileceği ve tüketileceği de sitelerde sanki yemek tarifi yapar gibi detaylarıyla anlatılıyor. Aynı sitede mantarın diğer ürünleri arasında 9 euroya satılanlar da var. Esrar tohumları ise 10 yaprak olarak 114 eurodan satılıyor. Bütün bu can sıkıcı veriler, uyuşturucuyla mücadele için internet denetimlerinin sıkılaştırılması gerektiğini gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucu baronları iç piyasaya yöneldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN