Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin karla mücadelesi

Karayaloları Genel Müdürülüğü, 64 bin 220 kilometre yolda 4 bin 363 personelle karla mücadele ediyor.

Giriş Tarihi: 29.1.2010 10:37
Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Peker, Yol Bakım Daire Başkanı Fuat Soyal ve 8. Bölge Müdürü Yasin Altunyuva, kış mevsiminde genellikle tırların kayması sonucu kısa süreliğine ulaşıma kapanan Elazığ-Diyarbakır kara yolunda incelemelerde bulundu.

Peker, Soyal ve Altunyuva, karla mücadele çalışmalarına katılan ekipler ve sürücüler ile görüştü, Gezin beldesindeki Hazar Bakımevinde, personele karla mücadele çalışmaları sırasında sunulan helvadan yedi.

Peker, gazetecilere yaptığı açıklamada, kara yollarındaki çalışmalarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere bir gezi düzenlediklerini söyledi.

Yolların tamamen açık olduğunu ifade eden Peker, ''Ancak sürücülerden bazıları zincir takmadığından ve kurallara uymadığından dolayı kazalar olabiliyor. Kazalar nedeniyle ulaşıma kapanan yolları da ekiplerimiz en kısa sürede açmaya çalışıyor'' dedi.

Yol Bakım Daire Başkanı Fuat Soyal da Karayolları Genel Müdürlüğünün 53 bin 781 kilometresi ''daima açık tutulması gereken yol'' olmak üzere 64 bin 220 kilometrede karla mücadele çalışması yaptığını söyledi.

Bakımevleri ve şube şeflikleri olmak üzere 427 mahalde, 4 bin 363 personelin karla mücadele ettiğini ifade eden Soyal, çalışmalarda 4 bin 475 makine ve ekipmanın görev aldığını kaydetti.

Soyal, ''2009-2010 sezonunda karla mücadele için 134 bin 473 ton tuz, 252 bin 725 ton agrera, 328 ton kimyasal buz çözücü ve 30 ton üre temin ettik. Bakımevlerinde hazır bekliyor. Ayrıca 150 bin 725 metre kar siperi oluşturduk'' dedi.

Soyal, kış şartlarında sürücülerin araçlarında zincir, takoz, çekme halatı bulundurmalarını, araç takip mesafesini artırmalarını, şerit ihlali yapmadan düşük hızda özellikle buzlanma olan kesimlerde çok daha dikkatli olmalarını istedi.

Soyal, sürücülerin yola çıkmadan önce Karayolları Yol Danışma Biriminin ''0312 415 88 00'', ''0312 425 47 12'' numaralı telefonlarından, ''159 Alo Yol'' hattından veya ''www.kgm.gov.tr'' internet adresinden güzergah hakkında bilgi alabileceklerini söyledi.

BÖLGEDE 4 BİN KİLOMETRE

Karayolları 8. Bölge Müdürü Yasin Altunyuva ise Elazığ-Diyarbakır kara yolunda özellikle Gezin-Maden arasında sıkıntılar yaşandığını belirtti

Ekiplerin 24 saat esasına göre özverili bir şekilde hiç durmadan görev yaptıklarını ifade eden Altunyuva, ''Burada öncelikli olarak sürücülerimize çok iş düşüyor. Önlemlerini ve güzergahları hakkında bilgileri almaları gerekiyor. Bölge Müdürlüğü olarak sınırlarımız içinde 4 bin kilometrede karla mücadele ediyoruz'' dedi.

Altunyuva, polis ve jandarma ekiplerine de yollarda zincirsiz araçların geçişine müsaade etmemeleri nedeniyle teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin karla mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN