Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edirne sular altında

Edirne'de, Meriç Nehri'nin Kirişhane mevkisindeki alçak kesimleri yatağından taştı. Tunca ve Arda nehirlerinin debisi, düne göre düştü.

Giriş Tarihi: 14.2.2010 09:53 Güncelleme Tarihi: 14.2.2010 16:26
Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Tunca Nehri'nin Suakacağı'ndaki dünkü debisi 204 metreküp/saniyeden 203 metreküp-saniyeye, Arda Nehri'nin İvoylovgrad'taki debisi 364 metreküp/saniyeden 331 metreküp/saniyeye düştü. Meriç Nehri'nin Kirişhane'deki debisi bin 140 metreküp/saniyeden bin 192.2 metreküp-saniyeye yükseldi.

Tunca Nehri'nin taşması sonucu 8 Şubat'ta ulaşıma kapanan Sarayiçi mevkisindeki Kanuni, Fatih ve Yalnızgöz köprüleri halen ulaşıma kapalı bulunuyor.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ...

SAKARYA NEHRİ TAŞTI

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Er Meydanı, Adalet Kasrı, Balkan Savaşı Şehitliği, Av Köşkü, Tunca Nehri kenarındaki balıkçı barınakları, bazı restoranlar, deri atölyesi, un fabrikası, çok sayıda bağevi, kullanılmayan Kasımpaşa Camisi ve futbol sahalarını su bastı.

Karaağaç Mahallesi ile Pazarkule Sınır Kapısı'ndan Yunanistan'a ulaşımın sağlandığı Tunca Köprüsü'nün girişini su bastığı, araçların köprüden güçlükle geçtiği gözlendi. Köprü başında suda arızalanan araçlar, polis ve vatandaşlar tarafından çekilerek kurtarıldı.

Edirne Belediyesi itfaiye ekipleri, Tunca Köprüsü'nü açık tutmak için köprü girişine çıkan suları motopompla boşaltmayı sürdürüyor. Tunca Nehri'nin taşmasından en fazla etkilenen Edirne merkeze bağlı Demirmenyeni köyünde 12 evi su bastığı bildirildi.

Köy Muhtarı Güngör Yüksel, nehrin köyü tehdit etmeye devam ettiğini, mal ve can kaybı olmadığını, DSİ ve İl Özel İdaresi ekiplerinin seddeleri yükselterek köye daha fazla su girmesini engellemeye çalıştığını belirtti.

Değirmenyeni köyü yakınlarındaki Avarız köyünde de taşkın tehlikesine karşı köy ile nehir arasındaki seddelerin yükseltilmesine başlandı. Pazarkule Sınır Kapısı yakınlarındaki Ardakule mevkisinde Arda Nehri'nin Meriç Nehri'yle birleşmesi, nehrin debisini daha da artırıyor. Meriç Nehri'nin Kirişhane mevkisindeki alçak kesimleri yatağından taştı. Edirne ile Karaağaç Mahallesi'ni birbirine bağlayan alternatif yol, dün geceden beri ulaşıma kapalı bulunuyor.

SU SEVİYESİNİN ARTIŞI TUNCA VE MERİÇ NEHİRLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Edirne'de su seviyesi artan nehirler şehir merkezine yakın bölümde birleşti. Önce kar sonra da etkili olan sağanak yağış nedeniyle bölgedeki nehir ve derelerin su seviyesi tavan yaptı.

Bir hafta önce Tunca Nehri taşmaya başladı. Ardından da Meriç Nehri'nde su seviyesi yükseldi. Etrafı toprak seddelerle çevrili bulunan Tunca Nehri'nin yatağına yakın alanlar sular altında kaldı. Tunca'ya bölgedeki dere sularının karışmasıyla birlikte toprak seddeler dayanamayarak patladı. Bunun sonucunda merkeze bağlı Değirmenyeni köyünde evler sular altında kaldı. Evlerde kalan köylüler komşularının yardımıyla daha güvenli yerlere nakledildi.

Edirne İl Özel İdaresi ve Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler köyde yoğun bir çalışma başlattı. Seddeleri onarmaya başlayan ekipler suyun başka evlere girmemesi için önlem aldı. Tunca sularından Büyük Gerdelli ve Büyükdöllük köyleri de olumsuz etkilendi.

Bu arada Tunca Nehri'nden sonra Meriç Nehri'nde de su seviyesi hızla artarak bin 185 metreküpe ulaştı. Suyun bin 250 metreküp seviyesi tehlike sınırı olarak kabul ediliyor. Normal zamanlarda şehir merkezinin uzağında birleşen iki nehir son zamanlardaki yükselmeye ile birlikte Meriç ve Tunca köprülerinin bulunduğu alana yakın yerde birleşmeye başladı. Nehir kenarında bulunan balıkçı kayıkları suların yükselmesiyle birlikte nehrin ortasında kaldı. Edirne ile Karaağaç Mahallesi birbirine bağlayan alternatif yollar sular altında kaldı. Ulaşım Tunca ve Meriç Köprüleri üzerinden sağlanıyor.

Tunca Köprüsü'nün şehir merkezine yakın bölümündeki kısmı su almaya başladı. Şu ana kadar ulaşımda herhangi bir aksama yaşanmadı. Küçük ve büyük araçlar sudan geçerek yollarına devam ediyor. Ancak yaya olarak köprüyü geçmek oldukça zor.

Tunca Nehri yatağında bulunan Fatih, Kanuni, Yalnızgöz, II. Bayezit köprülerinden sonra harabe durumundaki tarihi Evliya Kasım Paşa Camii ve türbesi sular altında kaldı.

Edirne Valiliği taşkınlara karşı kriz masası oluşturdu. Bunun için ekipler tüm hazırlıklarını tamamladı. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanması durumunda gerekli müdahaleler anında yapılacak.

VALİ BÜYÜK, TAŞKINDAN ZARAR GÖREN DEĞİRMENYENİ VE AVARIZ KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ

Edirne Valisi Mustafa Büyük, Tunca Nehri'nin taşmasından dolayı zarar gören Değirmenyeni ve Avarız köylerini ziyaret etti.

Vali Büyük, Değirmenyeni ve Avarız köylerini ziyaretinde, vatandaşlarla sohbet ederek, devletin her zaman yanlarında olduğunu ifade etti. Vatandaşlara, geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Büyük, yaşanan zararların en kısa sürede telafi edileceğini kaydetti. Vali Büyük, Edirne'de taşkın riskinin devam ettiğini söyledi. Tunca Nehri'ndeki taşkının yağışlara bağlı olduğunu ifade eden Vali Büyük, şunları kaydetti:

''Bugün akşam yağış bekleniyor. Ancak yarın da tahmine göre yağış daha kuvvetli. Bulgaristan tarafında da yağış var. Bunların nehirlerle Edirne'ye gelmesi asgari 12 saati buluyor. Nehirler kontrolümüz altında takip ediyoruz. Nehir çevresindeki seddeler sürekli inceleniyor. Taşkın kontrollü ve sınırlı olduğu için zarar en asgari düzeyle atlatılmaya çalışılıyor.''

Bu arada, Değirmenyeni köyündeki vatandaşlar, motopomplarla evlerine giren suları tahliye ediyor.
İki katlı evini su basan Ahmet Duran, taşkın aniden geliştiği için hayvanlarını kurtarabildiğini ve sular çekildikten maddi hasarının netlik kazanacağını bildirdi. DSİ ve İl Özel İdaresi ekipleri, Değirmenyeni ve Avarız köylerinde taşkın olabilecek nehir kenarına set yapma çalışmalarını sürdürüyor. Vali Büyük, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin, DSİ 11. Bölge Müdürü Yakup Başoğlu ve diğer ilgiler, bölgedeki Suakacağı ve diğer köylerde incelemelerini sürdürüyor.

VALİ BÜYÜK: NEHİRLERDEKİ TAŞKIN İHTİMALİNE GÖRE TEDBİRLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Edirne Valisi Mustafa Büyük, birkaç gündür teyakkuz halinde, nehirlerdeki taşkın ihtimaline göre tedbirleri sürdürdüklerini belirtti. Vali Büyük, son bir haftadır Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin debilerinin artması nedeniyle taşkın meydana geldiğini söyledi. Nehirlerin debisini sürekli kontrol ettiklerini ifade eden Büyük, şöyle konuştu:

''Birkaç gündür teyakkuz halinde, nehirlerdeki taşkın ihtimaline göre tedbirlerimizi sürdürüyoruz. Dünden bugüne Meriç Nehri'ndeki risk daha büyüktü. Tunca Nehri'nde artık belirli bir seviyede akış devam ediyor. Meriç Nehri'nin Arda ve Tunca nehirleriyle birleştiği Kirişhane noktasında debisi bin 200 metreküp/saniyeye ulaştı. Bin 250 de taşkın sınırı oluşturuyor ancak yükselme eğilimi gözükmüyor. Bulgaristan makamlarıyla nehirlerden bırakılacak suyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor.''

YAĞIŞ DURUMU

Yeni bir yağış, iklimdeki ciddi farklılaşma olmadığı takdirde nehirlerdeki bu debi değerlerinin muhafazasının söz konusu olduğunu kaydeden Büyük, ''Yağış uyarıları da var, yarın için özelikle. Bunların hangi ölçüde olacağını da tam olarak bilmiyoruz. Bunlarla birlikte her türlü tedbiri almış durumdayız. Taşkın ihtimaline karşı sağlık, müdahale, taşıma, koruma açısından bölgede kimseye zarar gelmemesi için tedbirlerimizi aldık'' diye konuştu. Meriç Nehri'ne Uzunköprü civarında Ergene Nehri'nden çok su geldiğini belirten Büyük, şunları söyledi:

''Bu sebepten dolayı Uzunköprü ile Meriç ilçesi arasında ulaşımda sabahtan bu yana aksama var. Alternatif yollardan ulaşım sağlanıyor. O bölgelerde bazı köylerimizde taşkından etkilenme var. Ergene Nehri'ne yakın köylerde evlere su girme durumu var. İpsala ilçesinde Meriç Nehri'nin geçtiği yaz seddeleri açıldı. Çok su var. Oradaki debi de 2 bin 500 metreküp/saniye civarında.''

NEHİRLERİN DEBİSİ

DSİ 11. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Arda Nehri'nin debisi 331 metreküp/saniyeden 321 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri'nin debisi 203 metreküp/saniyeden 201 metreküp/saniyeye düştü.

Meriç Nehri'nin debisi ise Kirişhane istasyonunda bin 192.2 metreküp/saniyeden bin 196 metreküp/saniyeye, İpsala'da 2 bin 519 metreküp/saniyeden 2 bin 539 metreküp/saniyeye, Ergene Nehri'nin Yenicegörece'deki debisi bin 321 metreküp/saniyeden bin 380 metreküp/saniyeye yükseldi.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kentte saat 19.00'dan itibaren kuvvetli yağış beklendiğini, yağışın yarın akşama kadar süreceğini bildirdi. Edirne'de bugün en yüksek sıcaklığın 7 derece, gece en düşük sıcaklığın 4 derece olması bekleniyor.

HAVSA DERESİ TAŞTI

Edirne'nin Havsa ilçesindeki Havsa Deresi'nin taşması sonucu ekili alanlar ile sanayi sitesinin bir bölümü sular altında kaldı.

Son bir haftada aralıklarla devam eden sağanak nedeniyle Havsa Deresi taştı. Derenin taşması sonucu tarım alanları ile Cumhuriyet Mahallesi'ndeki sanayi sitesinin bir bölümü sular altında kaldı. Havsa Belediyesi olası su taşkınlarına karşı derenin yakınındaki yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşları gece saat 04.00'da uyardı.

Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, su alan bölgelerde yaptığı denetimler sonrası yaptığı açıklamada, her türlü tedbirin alındığını söyledi. Sanayi sitesine dolan suların boşaltılmasına başlandığını belirten Tekin, ''İlçemizde gelişen bu olumsuzluk, dere yatağının dar ve temizlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Sorunun çözümü bellidir. Dere yatağının genişletilmesi ve temizlenmesi gerekiyor'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne sular altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN