Sarımsak yuttu hastanelik oldu

Giriş Tarihi: 26.2.2010 15:09 Güncelleme Tarihi: 26.2.2010 17:19
Komşularının tavsiyesiyle grip nedeniyle bir diş sarımsağı çiğnemeden yutan ev hanımı, sarımsağın yemek borusunda kalması üzerine hastaneye zor yetiştirildi. Uzmanlar, sarımsağın kokusu sebebiyle çiğnenmeden yutulmasının yanlış olduğunu belirtiyor.

Sarımsağın kokusunun nefes yoluyla dışarı atıldığını dile getiren uzmanlar, çiğ sarımsağın küçük parçalar halinde yanında başka bir gıda ile birlikte tüketilmesini tavsiye ediyor.

Bursa'da, 6 yaşında bir kız çocuk annesi olan Fatma B. (26), grip olunca komşularının tavsiyelerini dinleyerek bir diş sarımsak yuttu. Kokusu sebebiyle sarımsağı ağzında çiğnemeden yutan Fatma B., sarımsağın yemek borusunda takılması üzerine fenalaştı. Bunun üzerine güçlükle konuşabilen Fatma B., eşini telefonla arayarak eve çağırdı.

Eşinin ayakta zor durduğunu söyleyen Tamer B., yaşadıklarını şöyle anlattı: "Fatma, nefes almakta zorlanıyordu. Gözlerinden yaş akıyordu. Anlatmaya çalıştı biraz. Su verdim, suyun sesini boğazından duyuyordum. Yutkunmaya çalıştı olmadı. Su gitmedi. Sarımsağın gitmediğini söyledi. Yutkunamıyordu. Kusmaya çalıştı ama bu sefer de kan geldi. Devlet hastanesine gittik. Sarımsak orada kalmaz dediler, buna ihtimal vermediler. ilaç verdiler."

Bunun üzerine eşini Özel Bahar Hastanesi'ne getiren Tamer B., burada yapılan endoskopi ile eşinin boğazında sarımsağın kaldığının tesbit edildiğini ve ardından da tedavinin gerçekleştiğini anlattı.
Sağlığına kavuşan Fatma B. ise televizyonlarda sarımsağın şifa kaynağı olarak tanıtıldığını belirterek, "Komşularımın tavsiyesi ile de sarımsağı kullanmayı düşündüm. Kokusundan kurtulmak için de yutmak istedim. Bundan sonra olan oldu. Yemek boruma takıldı, aşağı inmedi. Ne yesem, ne içsem kustum. Ağız kokusu yapmasın diye parçalamamıştım. Ufak bir sarımsak az kalsın çok büyük sonuçlar doğuracaktı. Ucuz atlattık. Artık sarımsağı sadece yemeklerde kullanmayı düşünüyorum."

Talihsiz kadını tedavi eden Özel Bahar Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ömer Kurt ise hastanın yapılan endoskopide yemek borusunun tam ortasında kocaman bir sarımsağın takıldığını tesbit ettiklerini söyledi. Endoskopiyle sarımsağı geri çıkarmayı düşündüklerini, ancak soluk borusuna kaçma ihtimali üzerine endoskopi aletlerinin yardımıyla sarımsağı hastanın midesine indirdiklerini belirten Opr. Dr. Kurt, yaklaşık 10 dakikalık bir operasyonla hastanın sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

"SARIMSAĞI ÇİĞNEMEDEN YUTMAYIN"
Dr. Kurt, sarımsak konusunda halkın önemli yanlışlar yaptığına dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu: "Halkımız sarımsağa karşı oldukça fazla inancı var. Antibiyotik etkisi yaptığını düşünüyorlar. Bu alternatif tıbbın bir konusu. Haklı da olabilirler. Tansiyona faydalı olduğunu biliyoruz. Sarımsak yenmesin demiyoruz. Ama sarımsak, yapısındaki özellikler nedeniyle yemek borusunun aktivitesini engelleyerek spazma neden olduğundan hastamızda tıkanıklık oluşturmuştur. Aynı büyüklükte başka bir gıda yemek borusunda tıkanma yapmaz. Sarımsak parçalanarak yemeklere katılabilir. İlle de çiğ sarımsak yemek isteyenler olursa, ufak parçalara ayırıp, başka bir gıda ile birlikte tüketmek gerekir. Tek başına alınırsa, nörolojik uyarı spazma neden olabilir."

"SARIMSAK KOKUSU NEFES YOLUYLA ATILIR, DİŞ FIRÇALAMAKLA ORTADAN KALKMAZ"
Sarımsağın bütünüyle yutulması halinde ağız kokusu olmayacağı inancının yanlış olduğunu vurgulayan Kurt, "Oysa sarımsak kana karışır ve koku akciğerler ve nefes yoluyla atılabilir. Ağız fırçalamakla, diş fırçalamakla bu koku ortadan kaldırılamaz." dedi.

Sarımsak gibi portakal, ayva ve incir gibi gıdaların da ağızda iyice çiğnendikten sonra tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Kurt, bu gıdaların da bağırsaklarda tıkanmaya sebep olabildiğini sözlerine ekledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarımsak yuttu hastanelik oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN