Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hıristiyan âleminde 'Paskalya' hazırlığı

Hazreti İsa'nın yeniden dirildiğine inanılan günün kutlandığı Paskalya Bayramı nedeniyle bu gece ve yarın Aya Yorgi Kilisesi'nde ayin düzenlenecek

Hıristiyanların en önemli bayramlarından olan Paskalya Bayramı dolayısıyla, Fener Rum Patrikhanesi bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde ayin yapılacak. Paskalya, Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla birlikte her yıl mart ayı sonundan nisan sonuna kadar olan dönemde kutlanıyor. Her yıl aynı tarihte gerçekleşmeyen ve dünya kiliselerinin çoğunda pazar günü kutlanan Paskalya Günü, yarın Ortodoks ve Katolikler tarafından birlikte kutlanacak. Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere Hıristiyanların yoğun olarak yaşadığı Hatay, Gökçeada, Bozcaada ve Mardin'de bayram hazırlıkları günler öncesinden başladı. Bu yıl Yunanistan'daki ekonomik kriz nedeniyle Paskalya kutlamalarına gelecek turist sayısında, geçen yıllara göre düşüş olması bekleniyor.

40 GÜNLÜK PERHİZ

Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi içinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'nde bu gece saat 23.00'te başlayacak ve Patrik Bartholomeos'un yöneteceği Paskalya Ayini gerçekleştirilecek. Yarın da pazar ayini yapılacak. İstanbul'da bulunan 69 Rum kilisesinde de, nisan ayı boyunca pazar ayinleri gerçekleştirilecek. Ermeni cemaati de, Kumkapı'daki Merya Ana Kilisesi'nde ayin yapıp, birlikte Paskalya yemeği yiyecek. Hıristiyan inancına göre, Paskalya Bayramı'nda işkence görüp çarmıha gerilen Hazreti İsa'nın 2'nci günde tekrar dirilişi kutlanıyor. Hıristiyanlar, Paskalya'dan önce hayvansal gıdalar ve hayvansal gıda içeren yiyeceklerin yenmediği 40 gün süren büyük perhize (Sarakosti) giriyorlar. Bu perhizle, Hz. İsa'nın ölmeden önce sadece su içebildiği son haftadaki acıları hatırlanıyor. Ayrıca, baharın hayvanların üreme mevsimi olması nedeniyle de bu dönemde hayvansal gıdalar özellikle yenmiyor. Paskalya yumurtası da, kutlamaların vazgeçilmezleri arasında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hıristiyan âleminde 'Paskalya' hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN