YGS, lisansa girişi de yüzde 40 etkileyecek

YGS'de 180'i yakalayanın LYS'ye girme hakkı olacak. Ancak YGS, yerleştirme puanını da yüzde 40 etkileyecek. Yani YGS puanı ne kadar yüksek ise hedef de o kadar size yakın olacak

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) alınacak puanlar haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonrası hesaplanacak toplam puanı yüzde 40 oranında etkileyecek. Bu nedenle lisans programlarını hedefleyen adayların, YGS'de sadece LYS'ye girebilmek için gerekli puan olan 180'i yakalamaları değil mümkün olduğunca çok soru çözüp yüksek puan almaları önem taşıyor. Uğur Dershaneleri Sınav Koordinatörü Turgay Polat da adayları, pazar günü YGS'de mümkün olduğu kadar çok soru çözmeleri konusunda uyardı. Öğrencilerin, 'Nasıl olsa yaptım, baraj puanını alırım' düşüncesiyle soru çözümünü bırakmamasını isteyen Polat, "YGS puanının etkisi yüzde 40! Bu çok büyük bir oran. Başarınızı artırmak için baraj puanınızı yükseltmeniz gerekir" dedi. Polat'ın YGS ve LYS ile ilgili sorularımıza yanıtları şöyle:
Puanlar adaylara hangi hakkı verecek? Aday, YGS'de hiçbir puan türünde 140'a ulaşamamışsa sınavı kaybetmiş olacak. Bir puan türünde 140'ı geçmiş ancak 180'e ulaşamamışsa, Açıköğretim'in kontenjan kısıtlaması olmayan 4 yıllık ve iki yıllık tüm bölümlerini ve barajı geçtiği puan türüyle öğrenci alan 2 yıllık örgün önlisans programları tercih hakkı elde edecek, ancak LYS'ye katılamayacak. Herhangi bir puan türünde 180'i yakalamışsa barajı geçtiği puan türüyle öğrenci alan 4 veya 5 yıllık mesleki lisans programlarını tercih hakkını da elde edecek. LYS'ye katılabilecek.
YGS'deki testlerin sadece YGS puanlarına değil LYS puanlarına da etkisi var. Değerlendirir misiniz? YGS'deki testler yüzde 40 oranında LYS puanlarını da etkileyecek. Bir adayın LYS sonrasında hesaplanacak puanının yaklaşık 160'ını YGS testleri, yaklaşık 240'ını ise LYS testleri sağlayacak. Bu açıdan bakıldığında YGS hiç de önemsiz bir sıralama sınavı değil. Adaylar tarafından üniversiteye yerleştirmede fevkalade etkinliği olan bir sınav olarak algılanmalı. Hatta bazı LYS dil puanlarının hesaplanmasında bu etki yüzde 50, yüzde 80'e çıkabilecek.
Puanlama nasıl yapılacak? Adaylar en çok bu noktada yanılgıya düşüyor. YGS başarısının LYS'ye yansıması, kesinlikle puanlardan değil, testlerin netlerinden yola çıkarak hesaplanacak. YGS puanları hiçbir şekilde ve hiçbir katsayı ile LYS puanlarına eklenmeyecek. Sadece YGS netleri sanki LYS'nin de netleriymiş gibi değerlendirilerek, LYS puanlarının hesaplanmasına temel teşkil edecek. Etki oranı yüzde 40 olacak.
YGS'ye girip LYS'ye katılmayacak adaylar, YGS puanları açıklanınca tercihini hemen yapabilecek mi? Hayır. Gerek YGS puanlarıyla tercihler, gerekse sınavsız geçişten yararlanılarak yapılacak önlisans tercihleri Haziran sınavlarının sonuçları da açıklandıktan sonra yapılacak. ÖSYM tercih dönemini temmuz ayının sonlarında başlatacak. Tüm adaylar tercihlerini bu dönemde ÖSYM'ye bildirebilecek.
Adayların LYS puanlarının hesaplanabilmesi için kaç ayrı LYS'ye katılmaları gerekiyor? Eğer aday sadece yabancı dil puanlarıyla öğrenci alan bir lisans programına girmek istiyorsa, sadece LYS-5'e katılması yeterli. Ancak bu açıklamanın dışındaki tüm puan türlerinin hesaplanmasında iki sınavın da katkısı var. Örneğin MF puanlarına LYS- 1 ve LYS- 2'nin, TM puanlarına LYS-1 ve LYS-3'ün, TS puanlarına ise LYS-3 ve LYS-4'ün katkısı olacak. Bu nedenle eğer aday sadece dil puan türüne göre değil diğer puan türlerine göre de tercih yapmak isterse, en az iki sınav puanlarının belirlenmesinde etkili olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YGS, lisansa girişi de yüzde 40 etkileyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN