Türkiye'nin en iyi haber sitesi

57'nci Alay şehitlerini dünyaya tanıtacaklar

Çanakkale Savaşı'nı anma törenlerine bu yıl Türk amatör telsizciler damgasını vuracak. Savaşın gidişatını değiştiren ünlü 57'nci Alay'ın yaptıkları, 3 gün, 3 gece telsizle anlatılacak

Giriş Tarihi: 20.4.2010
Amatör telsizciler, Çanakkale Savaşları'nın başlangıcı kabul edilen Anzak çıkarmasını durduran ve 3 gün içinde şehit düşen 57. Alayı anmak için telsiz istasyonu kuracak. Tam 3 gün boyunca binlerce telsizciye, Çanakkale Savaşları ve 57. Alay anlatılacak.

40 BİN KİŞİYE ULAŞILACAK

Türk amatör telsizciler (TCSWAT), Çanakkale Savaşları ile ilgili çok özel bir anma etkinliği gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İngiliz, Yeni Zelanda ve Avustralyalı telsizcilerle birlikte gerçekleştirilecek 57. Alay şehitlerini anma etkinliği, 22 Nisan'da saat 12.00'de başlayacak, 25 Nisan'da saat 14.00'te sona erecek. Türk telsizciler, Ulaştırma Bakanlığı'ndan alınan "TC57A" çağrı işareti ile telsiz istasyonu kurarak, Kocaçimen tepesinden uluslararası bir çalışma yapacak.

4 TELSİZ, 14 GÖREVLİ

Anzak birliklerini oluşturan ülkelerin telsizcilerinin de katılacağı anma etkinliği ile dünyadaki 40 bine yakın telsizci ile birebir irtibat kurulacak. Telsizle yapılacak bağlantılarda, Çanakkale Savaşları ve Anzak çıkarması üzerine bilgiler verilecek, 57. Alay'ın kahramanlıkları anlatılacak. 3 gün, 3 gece aralıksız devam edecek olan çalışmada TCSWAT ile birlikte, Türkiye İzcilik Federasyonu'na bağlı izciler de çalışacak. TCSWAT Basın Sözcüsü Urcun Canel, amaçlarının 57. Alay şehitlerini anmak ve tüm dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek, "Bu çalışma için 4 ayrı telsiz istasyonu kullanacağız. Aralıksız olarak sürdürülecek etkinlikle, dünya radyo amatör telsizcileri ile frekanslar üzerinden bağlantı kurulacak. Etkinlik boyunca Türkiye'den 14 arkadaşımız görev yapacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
57'nci Alay şehitlerini dünyaya tanıtacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN