Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boylu soylu yelkenlilerin geçidi

İstanbul'un ilk kez ev sahipliği yaptığı "Boylu Soylu Yelkenliler Şenliği" için Türkiye'ye gelen tekneler ziyaretçilerde hayranlık uyandırdı

Giriş Tarihi: 28.5.2010
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Deniz Ticaret Odası (DTO) girişimleriyle gerçekleştirilen "Boylu Soylu Yelkenliler Şenliği"nin İstanbul ayağında, 8 yelkenli gemi dün Karaköy Limanı'nda demirledi. İstanbulluların ziyaretine açılan boylu soylu yelkenlilerin 30 Mayıs pazar günü yelkenlerini açarak Boğaz'dan geçeceklerini belirten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, tüm İstanbulluları, yakınları ile birlikte bu eşsiz manzarayı izlemeye davet etti. Yunasitan'ın Volos Limanı ile Bulgaristan'ın Varna Limanı'na uğradıktan sonra İstanbul'a ulaşan 21 yelkenliden 8'i dün Karaköy Limanı'na demir attı. Diğer yelkenlilerin yer darlığı nedeniyle Ataköy'de demirlediği belirtildi. İstanbulluların ziyaretine açılan yelkenlilerin mürettebatı, değişik şovlarıyla beğeniu topladı. 16 ülkeden 21 yelkenlinin katıldığı şenliğe, Türkiye de Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi olan STS/BODRUM ile katılıyor.

BAKAN YAZICI DÜMENE GEÇTİ
İngiliz yelkenlisi Tenacious ile Türk yelkenlisi STS/BODRUM'u ziyaret eden ve dümenlerine geçen Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, etkinliğini önemine dikkat çekerek, "Bu organizasyon dünya gençliğini, denizi sevenleri bir araya getirmeyi, çevrenin korunmasına duyarlılığın artmasını amaçlıyor. Bu yelkenlileri, eski filmlerde görürdük. Yakınlarınızı, komşularınızı alın ve Karaköy Limanı'na gelin, bu yelkenlileri görün" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boylu soylu yelkenlilerin geçidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN