Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşhir, cinsel taciz suçu

Giriş Tarihi: 1.7.2010

Antalya'daki bir dosyayı ele alan 5'inci Dairesi, hiçbir bedensel temasta bulunmasa da teşhir suçu işleyen erkeğin, cinsel tacizden cezalandırılmasına karar verdi

5. Ceza Dairesi, cinsel tacize yönelik önemli bir karara imza attı. Daire, hiçbir bedensel temasta bulunmasa bile kadına cinsel organını gösteren sanığın 'cinsel taciz'den cezalandırılmasına karar verdi. Karara konu olan olay şöyle gelişti: Antalya'da sanık A. hakkında, yönetimindeki araç ile adres sorma bahanesiyle mağdureye yaklaştığı ve ardından da "hiçbir bedensel temasta bulunmaksızın cinsel organını gösterdiği" iddiası ile Antalya 7. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

İLK KARAR: CİNSEL İSTİSMAR
Mahkeme, sanığın "basit cinsel istismar" suçunu işlediği gerekçesiyle mahkûmiyetine karar verdi. Bunun üzerine Antalya Cumhuriyet Savcısı tarafından mahkeme kararı temyiz edildi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 5. Ceza Dairesi de bir kişinin "mağdureye yaklaşıp hiçbir bedensel temasta bulunmaksızın teşhircilikten ibaret" eyleminin "cinsel taciz" olarak yorumlanması gerektiğini bildirdi. Daire, yerel mahkemenin kararını da bozdu.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşhir, cinsel taciz suçu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN