Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sana taş atana sen ekmek vereceksin'

Giriş Tarihi: 8.7.2010
Fatma Tunguz, Gazeteci- Yazar Tuluhan Tekelioğlu'nun anneannesi ve Fatoş'u... Tam 98 yaşında. İki yıl sonra yüz yaşını kutlama hazırlığı yapıyor. Tunguz uzun yaşam sırrını, kendisinden "Benim anneannem ruhu genç kız bedeni yüzlük bir Arnavut kadınıdır" diye bahseden torunu Tuluhan Tekelioğlu'na anlattı:
Hayatta en çok önemsediğin şey nedir? Tasarruf hep idareli yaşadım. Yedi çocuğum oldu hepsini okuttum. Dördünü sonra çeşitli hastalıklardan kaybettim, Allah kimseye evlat acısı vermesin. Gözyaşlarımı kimse görmedi, geceleri ağladım. Yaşamı ve yaşamla mücadele etmeyi sevdim ben.
Âşık oldun mu? 43 yaşımda kocamı kaybettim, onu çok severdim, melek gibiydi. Rumeli erkekleri kadın kıymeti bilir. Anadolu erkeklerinden kadın kıymeti bilen istisnaidir. Erkek merhametli olacak. Deden maaşını alıp bana verirdi. Fazla zengin iyi değil, şımarır gözü dışarıda olur.

KREMİM EL YAPIMI

Yüzünde hâlâ çok az kırışıklık var, hiç yüz kremi kullandın mı? Kullandım, kendim yapardım, gül suyundan. İçine ayva çekirdeği koyarsın, bir akşam bekletirsin, pelteleşir. Bir de yüzümü akşamları sodayla yıkardım.
Çay kahve içer misin? Her gün kahvaltı sonrası Türk kahvemi içerim, açık çayımı içerim. Sigara bile içtim de kızım öldükten sonra bıraktım, bazen keyif için tüttürürüm o kadar.
Hiç rejim yaptın mı? Gülerim rejim yapanlara. Rejim demek, kısıtlama demek iştahı açar. Sabah bir kaşık pekmez veya bal yerim, öğlen sıcak sulu yemek, geceleri bir bardak sütümü içip yatarım. Kuru üzüm hep elimin altındadır.
Hiç ilaç kullanıyor musun? Tek ilacım B vitamini. Hayatımda bir kere safra kesesi ameliyatı oldum bir de 20 sene önce katarak o kadar. Kolesterolüm yok tereyağından hiç vazgeçmedim. Şekerim de yoktur benim.
Hiç düşmanın oldu mu? Karşılaştım ama taş atana ekmek vereceksin.
Ölümden korkar mısın? Hayır, akşam sabah bekliyorum. Ben 90'lı yaşlarda görmüyorum kendimi 65 hissediyorum.

Aşk konuşur hastalık hiç konuşmaz
"Biz torunları ona Fatoş deriz. 10 torunu 15 torun çocuğu var. Çok keyiflidir. Kötü düşünceleri içine almaz, hastalık ölüm konuşmaz kendi yemeğini kendi pişirir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sana taş atana sen ekmek vereceksin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN