Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kavanozda yetiştirdi

'nin Pazar ilçesinde yaşayan ve ÇAYKUR'a ait çay fabrikasında işletme şefi olarak çalışan 61 yaşındaki ziraat teknikeri Veysel Hatırnaz, kavanozda yetiştirdi.

Giriş Tarihi: 13.9.2010 11:56 ABONE OL
Veysel Hatırnaz, ziraat teknikeri olduğu için tarımla ilgilenmekten mutlu olduğunu, işinde olduğu gibi işi dışında da tarım işleriyle ilgilendiğini söyledi.

Yaşadığı Dağdibi köyünde amatörce meyve sebze yetiştirtiğini anlatan Hatırnaz, ''Bir gün aklıma kavanozda karpuz yetiştirmek geldi. Ama bitkilerin gelişebilmeleri için belirli ısı, ışık, su ve tabi ki toprak gibi koşullara ihtiyacı var. Özellikle karpuz uzun sürede gelişen bir meyve. Karpuzu kavanozda yetiştirebilmek için çok büyük emek sarf ettim'' dedi.

Köyünde ilkbahar soğukları geçtikten sonra karpuz tohumunu ektiğini ifade eden Hatırnaz, şu bilgileri verdi:

''Yetiştirdiğim karpuz fidesinin meyvelerinden birini henüz ceviz büyüklüğünde iken, iliğinden ayırmadan köşeli cam kavanoza yerleştirdim. Aradan bir süre geçtikten sonra büyüyen karpuz, köşeli kavanozu doldurmaya ve kavanozun şeklini almaya başladı. Kavanozu tamamen doldurunca da kavanozda gelişebileceği alan kalmadığı için karpuzu iliğinden ayırdım. Uzun süre sağlam ve yeşil olarak kalabilmesi için de kavanoza sulandırılmış bakır, sülfat ve kireç karışımı ilave ettim ve kavanozun kapağını kapattım. Böylece kavanozda karpuz yetiştirmiş oldum.''

ARKADAŞINA GÖNDER
Kavanozda karpuz yetiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA