Özel okulda milyonluk "erken kayıt" vurgunu

Giriş Tarihi: 12.10.2010

İstanbul Kadıköy'deki Özel Duru Koleji'nin Müdürü Atiye Yassa'nın, yönetimden habersiz, velilerden kayıt parası toplayarak zimmetine geçirdiği iddia edildi

Kadıköy'deki Özel Duru Koleji Müdürü Atiye Yassa, "erken kayıt indirimi var" diyerek velilerden topladığı parayı zimmetine geçirdiği iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Normal kolej fiyatının çok altında velilerden kayıt parası toplayan Atiye Yassa'nın, 1 milyon 200 bin TL'yi zimmetine geçirdiği iddia edildi. İddiaya göre, bu yılın başından itibaren okul yönetimine bildirmeden yeni kayıt almaya başlayan, eski öğrencilerin de kayıtlarını yenileyen Atiye Yassa, velilerden 2 - 5 bin TL arasında para topladı, kestiği makbuzları da okul muhasebesine vermeyip çekmecesinde sakladı. Yıl sonunda kayıt paralarını soran okul yönetimine kaçamak yanıtlar veren Yassa, bir süre sonra ortadan kayboldu. Bunun üzerine aylardır maaşlarını alamayan öğretmenler ile Atiye Yassa'ya para ödeyen veliler, Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na giderek şikayette bulundu.

ERKEN KAYIT İNDİRİMİ

Duru Koleji'nin ortaklarından Ahmet Nazmi Akarsu, "Yaşanan bu kötü olaydan sonra Atiye Yassa hakkında okulun paralarını zimmetine geçirdiğine dair kalın bir dosya hazırlayarak savcılığa verdim. Atiye Yassa benim şikâyetim üzerine yakalanmıştır" diye konuştu. Yassa'nın kayıt yaptığı kişilerin isimleri ve para miktarlarının bulunduğu belgeleri yanında götürdüğünü belirten Akarsu, şöyle konuştu: "Eğitim seviyemiz çok yüksek. Aynı öğretmenler devam ediyor, geçen ay maaşlarını verdik, geçmişe yönelik alacaklarını yapılandırdık ve ödeme yapacağız. Düze çıkmamız için okulun yürümesi önemli. Yaklaşık 38 veli para vermeden öğrencisini bu kaostan yararlanarak okutuyor. Önümü göreyim, öyle vereceğim diyor, bir şey diyemiyoruz. Burası kolej. Atiye Hanım 2 bin liraya 3 bin liraya kayıt yapmış. Türkiye'de bu paralara kolej mi var. Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği veren bir okul burası. Bu verilen paralar yemek parasına yetmez."

OKUL YAPTIRIYORDU

Ahmet Nazmi Akarsu, okul kontenjanının 237 olduğunu ve tamamen dolu olduğunu belirterek, Atiye Yassa'nın zimmetine geçirdiği paraları Taşdelen'de yaptırdığı anaokulunun yapımına aktardığını iddia etti. Akarsu, "Atiye Yassa'nın Taşdelen'de yaptırdığı okulun müteahhidine borcu olduğunu duyduk. Atiye Yassa, müteahhide 1 milyon 50 bin TL para ödemiş. Ama burayı müteahhide 1 milyon 500 bin TL'ye yaptırmış. 450 bin TL'yi bizim okulun kaşeli ve kendi imzalı senedini vererek kapamış. Müteahhit bu parayı bizden istiyor. Bize haciz geldi. Parayı bizden tahsil etmeye çalışıyor, başımızda bir de bu dert var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okulda milyonluk "erken kayıt" vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN