dan şaşırtan hediyelik

Giriş Tarihi: 25.11.2010

Yavaş yavaş yurda dönen ılar, kutsal topraklardan hediye getirme telaşında. Lakin mallarının hâkim olduğu pazarda "ikram ya hacii" diye alınan birçok hediyelik zaten Türkiye'den oraya gidiyor

ı hacıyı Mekke'de fena kazıklıyor maalesef! Malum, sırf bizim vatandaşlardan on binlerce hacı, kafileler halinde Mekke ve Medine'yi terk ederken bavullar dolusu hediyelik eşya götürüyor. Ne var ki 'Kutsal topraklardan hediye' diye alınan eşyanın büyük çoğunluğu zaten Türkiye'den gelme. Hurma ve zemzem gibi 'orijinal ürünler' bir tarafa bırakılırsa hacı valizlerinin çoğu dolaylarından gelme plastik katkılı inci kolye, tespih, teneke bazlı çocuk oyuncağı, kehribar görünümlü çakma tespih, ilk yıkamada tüysüz kalan namaz seccadesi, ayarı çoktan şaşmış ezan vakti alarm makinesi gibi mamuller yüklü. Telefon, kamera, fotoğraf makinesi gibi elektronik cihazlar ise gerçeğinin aynısının tıpkısı görünümlü, lakin Çin çakması olduğundan hacılar fena halde kazıklanmakta.

"İKRAM YA HACİİ..."
Türk hacılar, dini görev bitimi başlayan alışveriş günlerinde çarşı pazara yayılmış, zaten Türk malı eşyayı hediye niyetine alıp deve yüküyle de para ödüyor. Eyüp Sultan çarşısında çok daha kalitelileri ve bol çeşidi bulunan kınalar, takılar, süsler, eşarplar, testi darbukalar, takkeler, battaniyeler, puşiler ve posterleri, öğrenebildikleri tek Arapça cümle olan "ikram ya hacii..." deyip güya ucuza aldıktan sonra sevinerek dönüyorlar otellerine.

TÜRKÇE TABELALAR

Türk hacıların alışveriş tutkusunu çoktan keşfeden Mekke- Medine esnafı tabelalarına Şelale Restorant, İstanbul Çarşısı, Çorum Bakkaliyesi, Erzurum Dostları, Marmara Birlik Pazarı, Konya Pazarı, Medine Çarşısı, Uludağ Ticaret, Mevlana Market yazdırıyor ama 3-5 kelimeden gayrı Türkçe bilmiyorlar. Hacıların talep bolluğu fiyatları tavana vurdurmuş. Medine civarındaki hurma bahçelerinin çoğu Türk işadamlarına ait. Diğer hacıların yanı sıra hacca gelmiş pek çok milletvekili ve ailesi de ucuz hurma alabilmek için o bahçelere adeta hücum etmiş vaziyette. Dönüş yolundaki hacılar özellikle Cidde Havaalanı'nda sıkıntılı saatler geçiriyor. Bazen 15 saate yakın gecikmeler olması çoğu yaşlı hacıları perişan ediyor. Durum Türk gazetecilere intikal edince benden yardım istediler. Ulaştırma Bakanı'nı aradım, anlattım. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil de az sonra arayıp uzun uzadıya gecikmenin sebeplerini ve üzüntüsünü anlattı. Bu arada hac süresince THY operasyonlarının nasıl planlandığını detaylıca açıkladı.

Alışveriş telaşı
17 bin euroluk sosyetik hacıların yaşantısı pek görkemli. Normal tarifeyle hacca gelenlerle karşılaştırınca arada uçurumlar var. Ama hepsi de kutsal topraklardaki son günlerinde yakınlarına hediye götürmek için alışveriş telaşında. Bir de Türk kızları hostes olarak Suudi Havayolları'nda çok rağbette. Bu, kutsal topraklarda son günümüz. "İyi yolculuklar" demeyi çok görmeyin olmaz mı?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacdan şaşırtan hediyelik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN