Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pelin'in ilacı yunuslar oldu

le boğuşan 9 yaşındaki , yunuslarla terapi sayesinde diyalog sıkıntılarını aşmayı başardı

Yüksek zekâları ve sevimlilikleriyle tanınan yunuslar, bu kez de İstanbul'da özürlü çocukların imdadına koşuyor. En canlı örneği de yunus terapisi sayesinde konuşma bozukluğu düzelen ve insanlarla göz kontağı kurmaya başlayan adlı küçük kız... Haliç kıyısında bulunan Dolphinarium adlı Yunus Gösteri Merkezi'ndeki iki yunus hasta çocuklara umut oldu... Matilda ve Gera adlı yunuslar geçtiğimiz yaz tam 17 çocuğun tedavisine yardımcı oldu. Otistik, down sendromlu, beyin felci geçiren, hiperaktivitesi bulunan ve öğrenme güçlüğü çeken bu 17 çocuğun her birinin hayatında, yunusların büyük bir yeri var artık. Tıpkı 9 yaşındaki Pelin Su gibi... in bir çeşidi olan Asperger hastalığı teşhisi konulmuş küçük kıza... Bu nedenle hep özel terapiler görerek büyümüş. Ailesi son olarak da yaz tatilinde yunus terapisine katılmasına karar vermiş. Evinde akvaryumu bulunduğu için balıkları çok seviyormuş. Ama yine de ailesi bu kocaman iki yunusu görünce minik kızlarının ürkeceğini düşünmüş. Pelin Su'nun yunuslarla ilk karşılaşması ise çok şaşırtıcı olmuş. Hemen kaynaşıp birlikte yüzmeye başlamışlar. Özel psikologlar eşliğinde süren terapi, istenen sonucu vermiş. 10 kürün ardından Pelin Su'da ciddi bir gelişme olmuş. Diyalog sorunlarının çoğu çözülmüş.

BAHARDA YENİDEN...

Annesi Ülkü Devecioğlu yaşanan gelişmeyi şöyle özetliyor: "Pelin Su'nun üzerinde yunus terapi ciddi bir iyileşme sağladı. Bu yıl ilköğretim ikinci sınıfa gidiyor. Kaynaştırmalı sınıfta okul başarısı daha bir arttı. Dikkatini bir noktaya toplayamıyordu. Kelime tekrarlamaları çoktu, ondan kurtuldu, sosyalleşmeye başladı." Tedaviye katılan yunusların her biri 250 kilo ağırlığında. Günde 25 kilo balık yiyorlar. Çocuklarla yaptıkları her terapi sonunda ödülleri, eğitmenleri tarafından onlara verilen balık oluyor. Terapist yunusların depresyona girmesini önlemek için geniş havuzlarda yüzüp, oynamalarına izin veriliyor. Pelin Su'nun yunus terapisi ise şimdilik tamamlanmış. Üç ay ara verilmesine karar verilmiş. Bahar aylarında yeni terapi programına katılmaya hazırlanıyor. Ancak yine de yunus arkadaşlarını özlediği için sık sık ziyaretlerine gitmeyi de ihmal etmiyor.

'Doğal bir terapi yetenekleri var'
Elena Nataline (Psikolog)
"Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik Danışmanlıktan mezun oldum. Yunus terapi literatüre girmişti. Ben de bu konuda daha iyi bir eğitim almak için Rusya'da da staj yaptım. Sonra Türkiye'ye dönüp bu terapiyi vermeye başladım. Çocukların her birinde istediğimiz başarıyı elde ettik. Her kür yarım saat sürüyor en az 10 kür uyguluyoruz. Yunusların yüksek frekanstaki ses dalgaları beyne olumlu etki ediyor. Bu özellikle beyinsel hastalığı bulunan çocukların eğitimine yarıyor. Yunusların bunu öğrenmesine gerek bile yok. Doğal olarak bu terapiyi yapabiliyorlar. Terapiye katılan yunusların daha sonra depresyona girmemesi için özel önlem alıyoruz ve onları gösteriye çıkarmıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pelin'in ilacı yunuslar oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN