Yeni yılın ilk bebekleri

Giriş Tarihi: 1.1.2011 09:54
İstanbul'da yeni yılın ilk bebeği, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Semiha Şakir Zeytinburnu Ek Hizmet Binasında dünyaya geldi.

Temizlik görevlisi Barış Eşiter'in ev hanımı olan eşi Nadiye Eşiter (24), saat 00.01'de sezaryenle 3 kilo 580 gram ağırlığında ve 50 santimetre boyunda bir kız bebek dünyaya getirdi. Bebeğe ''Beyzanur'' ismi verildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Eşiter ailesini hastanede ziyaret etti.

Yeni yılın son akşamında anneleri ve yeni dünyaya gelen bebekleri ziyaret etmek amacıyla hastaneye geldiğini söyleyen Mutlu, ''Bugün yılın son günü. Şu an 19 yavrumuz dünyaya geldi. Yeni doğan bebeklerin yeni yılla birlikte çok sağlıklı olmasını, aileleri ve milletimiz için de hayırlı evlatlar olmasını diliyorum. Allah ömürlerini mutlu, sağlıklı kılsın'' diye konuştu.

Herkes yeni yılda eğlenirken, burada görevleri başında olan başta Başhekim Celal Yola olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını kutlayan Mutlu, yine görev yapan diğer kamu personeli ve basın mensuplarına da hayırlı bir yıl diledi.

Mutlu, ''Yeni yılın ülkemize sağlık, mutluluk, birlik ve beraberlik getirmesini temenni ediyorum'' dedi. Vali Mutlu eşi Gül Mutlu ile birlikte Beyzanur bebeğin odasına gitti. Mutlu, bebeği bir süre severek, altın taktı.

Beyzanur'un babası Barış Eşiter de gazetecilere yaptığı açıklamada, kızlarının aileye katılmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, ''5 yaşındaki oğlumla birlikte, eşimin de bir an önce sağlığına kavuşarak aramıza dönmesini bekliyoruz'' dedi. Bu arada, Vali Mutlu, hastaneden ayrılırken sağlık görevlilerine gül dağıttı.

YENİ YILIN İLK İKİZ BEBEKLERİ

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde hakim olarak görev yapan baba ile öğretmen eşi, yeni yılın ilk dakikasında ikiz erkek bebeklerine kavuştu.

Hacıbektaş'ta hakim olarak görev yapan 33 yaşındaki Mehmet Demir ile aynı ilçede sınıf öğretmeni olarak çalışan eşi Hatice Demir, yeni yılın ilk dakikalarında, Nevşehir Özle Kapadokya Hastanesi'nde, ikiz erkek bebeklerine sahip oldu. Yaklaşık 1,5 yıldır evli oldukları öğrenilen genç çift, saat 00.01'de doğan ikiz bebeklere ''Yemen'' ve ''Burak'' adını verdi.

İkizlerden ''Yemen'' 2 kilo 700 gram, ''Burak'' ise 2 kilo 600 gram ağırlığında dünyaya gözlerini açtı. Baba Mehmet Demir, ikiz bebekleri olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hem ikiz bebeklere sahip olmalarından hem de bebeklerin yeni yılın ilk dakikalarında dünyaya gözlerini açmasından çok mutlu olduklarını ifade etti.

Anne Hatice Demir de, ikizlerin ilk bebekleri olduğunu belirterek, ''Annelik çok farklı ve özel bir duygu. Her kadının bu duyguyu yaşaması gerekir. Anne olmak tarif edilmez yaşanır'' dedi. İkiz bebeklerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

BAŞKENTTE YENİ YILIN İLK BEBEKLERİ

Ankara'da yeni yılın ilk bebeği, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dünyaya gözlerini açtı.

Hakan ve Dilek Özenç Tunç çiftinin, Bedir adını verdikleri erkek çocukları, saat 00.01'de doğdu. Normal doğumla dünyaya gelen 2 kilo 970 gram ağırlığındaki, 50 cm boyundaki bebeğin, çiftin ikinci çocukları olduğu kaydedildi. Bebeğin annesi Dilek Özenç Tunç, sevinçli olduklarını belirterek, ''Yeni yıla bebeğimle birlikte girdim. Sağlıklıyız. Hocalarımız sayesinde huzurlu, mutlu bir şekilde girdik yeni yıla. Başka da bir şey istemeyiz'' dedi.

Bedir bebeğin ikinci çocukları olduğunu, ilk çocuklarının da 1 buçuk yaşında erkek çocuğu olduğunu belirten anne Tunç, ''Başka çocuk düşünüyor musunuz?'' sorusuna, ''Hayır, yeterli iki tane'' diye yanıt verdi. Tunç, bebeklerine verdikleri Bedir isminin dolunay anlamına geldiğini kaydederek, ''Onun gibi parlak olsun inşallah'' dedi.

Baba Hakan Tunç ise bebeklerinin 20 gün erken dünyaya geldiğini ifade ederek, çok mutlu olduğunu kaydetti. İkinci çocuklarının dünyaya geldiğini belirten Tunç, ''Allah hayırlı ömürler versin ikisine de. Hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Bize yardımcı oldular, bize bu anı yaşattılar. Diyecek başka bir şeyimiz yok. Sağ olun'' diye duygularını dile getirdi.

Hastanenin Başhekim Yardımcısı Dr. Mustafa Beşli de annenin sağlık sorunu nedeniyle beklenenden önce doğumun gerçekleştiğini ancak tıbbi anlamda bebeğin normal doğumla dünyaya geldiğini kaydetti. Beşli, kesinlikle normal doğumu tavsiye ettiklerini belirterek, her şeyin olduğu gibi doğumun da normalinin en tabii şey olduğunu söyledi. Doğumu gerçekleştiren Dr. Ayşegül Öksüzoğlu da sağlıklı bir doğum gerçekleştirdikleri ifade ederek, ''Biz de her zaman olduğu gibi bütün kadın doğumcular normal doğumu öneriyoruz'' dedi. Dr. Mustafa Beşli, daha sonra Bedir bebeğe çeyrek altın taktı.

Başkentte yılın ikinci bebeği ise Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, saat 00.02'de dünyaya gelen, Levent ve Gamze Yalçınkaya çiftinin 2 kilo 960 gram ağırlığındaki bebekleri oldu. Baba Levent Yalçınkaya, çok mutlu olduğunu belirterek, mutluluğundan hislerini anlatamadığını kaydetti.

Bebeklerinin, ilk çocukları olduğunu söyleyen baba Yalçınkaya, bugünün ayrıca kendi doğum günü de olduğunu ifade ederek, bu nedenle ayrı bir mutluluk yaşadığını sözlerine ekledi. Yalçınkaya, yeni yılın kendilerine uğurlu geldiğini ifade etti. Anne Gamze Yalçınkaya ise ilk anneliği olması nedeniyle şu an duygularının çok karışık olduğunu ifade ederek, çok büyük mutluluk yaşadığını söyledi. Bebeğini normal doğumla dünyaya getirdiğini kaydeden anne Yalçınkaya, bebeklerine Davut ismini koyacaklarını belirtti.

Doğumu gerçekleştiren Dr. Ömer Lütfi Tapısız, hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını ve normal bir şekilde doğumun gerçekleştiğini ifade ederek, bebeğin aileye hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Dr. Tapısız, bütün dünyada ve Türkiye'de son yıllarda sezaryen ile doğumun artmasıyla ilgili çok ciddi bir sıkıntı bulunduğunu belirterek, ''Bu işin normali vajinal yolla doğurmak. Bunun vajinal yolla gerçekleşmesi ve bu yöne kayılması hepimizin arzu ettiği, istediği bir yaklaşım. Umarız ki ülkemizde de vajinal doğum, geçmişte olduğu gibi daha ön plana çıkacaktır. Bütün ümidimiz, temennimiz bu yönde'' diye konuştu.
Hastanenin Başhekim Yardımcısı Dr. Mustafa Karacan ise Davut bebeğe çeyrek altın takarken, anne Gamze Yalçınkaya'ya da bir demet çiçek hediye etti. Aileye önerilerde bulunan Dr. Karacan, bebeğin mutlaka anne sütüyle beslenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

İZMİR'DE YILIN İLK BEBEĞİ

İzmir'de, yeni yılın ilk bebeği, Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dünyaya geldi.

Bir yıllık evli olan ve bir restoranda garson olarak çalışan Ali Kızıltan (34) ile ev hanımı Dilek Kızıltan (28) çiftinin saat 00.03'te dünyaya gelen bebeği, İzmir'de yeni yılda dünyaya gelen ilk bebek oldu. Kız olan ve ''Asminsu'' adı verilen bebeğin 50 santimetre boyunda ve 3 kilo 450 gram olarak dünyaya geldiği, annesi ve bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

İlk kez baba olan Kızıltan, çok mutlu olduğunu ve 2011 senesinin bebeğine ve ailesine sağlık ve mutluluk getirmesini diledi. Çocuğunun vatana millete hayırlı bir evlat olmasını temenni eden anne Kızıltan ise çocuk sahibi olmanın tarif edilemez bir duygu olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yılın ilk bebekleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN