Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Art arda hamilelik otizmi tetikliyor

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, doğumun ardından 12 ay içinde ikinci bebeğe hamile kalınması, dünyaya gelecek çocuğun otistik olma riskini 3.4 kat artırıyor

Giriş Tarihi: 11.1.2011
ABD'li araştırmacılar, çocuk dünyaya getirdikten sonra bir yıl içinde yeniden hamile kalınması halinde doğacak çocuğun otistik olma riskinin üç kat artacağını ileri sürdü. Colombia Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın ilk aşamasında Kaliforniya eyaletinde yaşayan 600 binin üzerinde ailenin 1992-2002 yılları arasındaki sağlık verileri incelendi. İkinci aşamada ise bu yıllar arasında ailelerin ikinci çocukları olarak dünyaya gelen çocuklar incelendi. Sonuçta birinci hamilelik sonrası 12 ay içinde ikinci çocuğa gebe kalındığında, bu çocuğun otistik olma riskinin 3.4 kat arttığı saptandı. İkinci çocuğa 12 ila 23 ay içinde hamile kalınırsa riskin 1.9 kat arttığı belirtildi. Hamilelikler arasında 2 ila 3 yıl fark olması halinde ise riskin 1.2 kat arttığı iddia edildi. Araştırmayı yürüten Dr. Keely Cheslack-Postava, "Bulgular kısa hamilelik aralarında doğan çocuklarda otizm riskinin yüksek olduğunu gösteriyor" dedi.

'HAMİLELİK İLE OTİZM İLİŞKİLİ'
Otizmin sebepleri gizemini halen korusa da, araştırmacılar bebeğin henüz ana rahmindeyken maruz kaldığı bir dizi genetik ve çevresel kombinasyonun hastalığın ortaya çıkmasında rol oynadığını ileri sürüyorlar. Araştırmacılar kısa aralıklı hamileliklerde ise ikinci bebeğin özellikle folik asitten yeterince faydalanamamasının otizm riskini artırabileceğini iddia etti. Bununla beraber araştırmacılar hamile kadında demir eksikliği ve stresin de bebekte otizm riskini artırabileceğini kaydetti. Hamilelik aralarıyla otizm arasında bir ilişki olduğunu belirten araştırmacılar, bu durumun yine de bir sebep-sonuç ilişkisine işaret etmediğini de ifade etti. Columbia Üniversitesi'nin araştırmasını değerlendiren Kraliyet Ebeler ve Jinekologlar Kurulu sözcüsü Dr. Patrick O'Brien, "Bu çalışmada mutlak otizm riski düşük olduğu için insanların çok fazla kaygılanmasına gerek yok. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı, en azından bir yıl ikinci bebeğe gebe kalmayı geciktirmek makul olabilir" yorumunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Art arda hamilelik otizmi tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN