Neştersiz rahim ağzı kanseri ameliyatı

Giriş Tarihi: 20.1.2011

Türkiye'de ilk kez kapalı yöntemle yapılan rahim ağzı kanseri ameliyatı sonucu, Bulgaristan asıllı 33 yaşındaki hasta ileride çocuk sahibi olabilecek

Türkiye'de ilk kez hiç neşter kullanmadan rahim ağzı kanseri ameliyatı yapıldı. Dört delikten yapılan operasyon sonucu 33 yaşındaki Bulgaristanlı hasta, kanser ameliyatına rağmen ileride isterse çocuk yapabilecek. Kadın kanserleri arasında bulunan rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde ameliyatla tedavi sağlanabiliyor. Bulgaristan'dan gelen Svetlana Chobanova adlı hastanın rahatsızlığı henüz hastalığın başlangıç safhasında teşhis edildi. Ülkesinde ilk tanısı konulan hasta bu operasyondan sonra çocuk sahibi olamayacağını öğrence başka tedavi alternatifleri üzerine arayışa başladı. Eşiyle birlikte daha önce bir arkadaşlarının tedavi gördüğü Türkiye'ye gelme kararı aldı.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Chobanova'nın hastalığına 'Human Papilloma' adlı bir virüs neden olmuştu. Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen; cinsel yolla bulaşan bu virüsün bazı türleri vücut tarafından temizlenirken bazı türleri kansere dönüşüyordu. Erkekler yalnızca taşıyıcı olurken her yıl binlerce kadın sinsi seyreden ve hiçbir belirti vermeyen virüs nedeniyle kanser oluyordu. Chobanova'da bu virüs nedeniyle kanser olan kadınlar arasına katılmıştı. Simir testi ile ilk teşhisi konulan hastalığı daha erken teşhis edildiği için ameliyata uygun kararı alınmıştı. Türkiye'de geldiği Anadolu Sağlık Merkezi'nde yapılan tetkikler sonunda bu teşhis doğrulandı.

DÖRT GÜNDE TABURCU

Cerrahi tedavi yapılabilecek üstelik radyasyon tedavisine gerek kalmayacaktı ancak bu ameliyatlardan sonra hastaların çocuk yapmaları mümkün olmuyordu. Chobanova çifti ise bebek sahibi olmak istiyordu. Bu konuda ısrarcı davrandılar. Bunun üzerine ilk kez kapalı yöntemle cerrahi girişim yapılmasına karar verildi. Anadolu Sağlık Merkezi'nde Doç. Dr. Fatih Güçer ve ekibi hastaya tüm olasılıkları anlattıktan sonra operasyona başladı. Hastanın bütün karnının açılması yerine yalnızca 4 delik saptandı her biri birer santim büyüklüğündeki deliklerden girilerek tümör temizlendi. Ameliyattan ardından karın bölgesinde iz kalmayan hasta, operasyondan 4 gün sonra taburcu olabilecek duruma geldi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Neştersiz rahim ağzı kanseri ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN