Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babasının haberindeki çocuklara yardım eli uzattı

Giriş Tarihi: 24.1.2011

Ağrı'daki öğrencilerin dramını anlatan babası Savaş Ay'ın haberinden etkilenen Sanem Ay, okulunda başlattığı kampanyada toplanan yardımı elden verecek

Ağrı Eleşkirt'e bağlı Aydıntepe köyündeki okula gidip dönmek için her gün yürüyerek kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalan öğrencileri anlatan Savaş Ay imzalı "Soğuğa ve kurt sürülerine rağmen" başlıklı haber, hepimizin yüreğini burktu. Öğrenciler, soğuğa, ayaza, çevrede dolaşan kurtlara aldırmadan her sabah yollara koyuluyor, soğuktan morarmış yüzleriyle geldikleri yıkık dökük okulda ders dinliyordu. Ayakkabıları delik, pantolonları incecik, çorapları bile olmayan bu öğrencilerin eğitim aşkı en çok da Savaş Ay'ın 14 yaşındaki kızı Sanem'i etkiledi. Öğrenim gördüğü İstanbul Beşiktaş Koleji'ndeki arkadaşlarına haberi gösteren Sanem Ay, "Babamın yazdığı haberdeki çocuklar için bir şeyler yapalım" dedi. Ardından koleje, Aydıntepe'deki öğrenciler için yardım yağmaya başladı. Okul Müdürü Naime Demirbaş, öğretmen Deniz Kızıl, öğrenci velileri, okul aile birliği yardım için seferber oldu.

'ONLAR ARTIK KARDEŞİMİZ'
Bu anlamlı kampanyaya vesile olan haberin sahibi de Beşiktaş Koleji'nde öğrencilerle birlikte gelen yardımları koliledi. Hepsinin yüzünde tebessüm vardı.Çünkü toplanan malzemeler, Aydıntepe'deki öğrencilerin de yüzünü güldürecek cinstendi: Yepyeni çizmeler, botlar, eldivenler, kapüşonlu uzun paltolar, çocukların velileri için çeşitli giysiler, kitap, defter ve kalemler. Hatta okula bilgisayarlar... 25 Ocak'ta Aydıntepe köyüne giderek, toplanan yardımları bizzat kendi eliyle teslim etmeye hazırlanan Sanem Ay şöyle konuştu: "Ben burada sıcacık ortamda okuluma giderken onların üşüdüğünü düşününce, kalbim üşüdü. Arkadaşlarıma anlattım, onlar da etkilendi. Yardım yağdı. En sevdiği oyuncağını bile Ağrılı arkadaşlarla paylaşmak için getiren var." Yarın arkadaşı Başak Nevresoğlu ve iki veliyle birlikte Aydıntepe'deki kardeşleriyle buluşacak olan Sanem, "Bundan sonraki hedefimiz, iki okul arasında kardeş okul projesi başlatmak olacak. Biz gittiğimizde onların evinde kalacağız. Sonra onları İstanbul'a davet edeceğiz. Kardeş olacağız. Hatta ben giderken, okulumdaki arkadaşlarımın onlara yazdığı mektupları götüreceğim. Hepsine tek tek dağıtacağım. Artık hiç ayrılmayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasının haberindeki çocuklara yardım eli uzattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN