Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikalılar Fidayda'ya, o Türklere hayran

Giriş Tarihi: 13.2.2011
Beş ABD vatandaşından oluşan "Türkü", tam 15 yıllık bir müzik grubu. Anadolu'nun yüzlerce yıllık ezgilerini, ABD'nin dört bir yanında verdikleri konserlerde seslendiriyorlar. Grubun kurucusu Ted Monnich, kendini "Etnik olarak Türk değilim. Ama kalbim ve ruhum kesinlikle Türk" sözleriyle anlatıyor. Konserlerinde İstanbul'un fethini canlandıran grup, Amerikalıların en çok Fidayda ve Misket'i beğendiğini söylüyor. İşte bu ilginç grubun hikâyesi:
Amerikan halkı sizi Türk müziğinin temsilcileri olarak tanıyor. Türkiye'ye ilginiz nasıl başladı? Yıllar önce bir gün Türkiye'yi ziyaret ettim ve hayatım değişti. Kültürünüze ve insanlarınıza aşık oldum. Ziyaretim sırasında satın aldığım sazı çalmayı, ABD'deki Türk hocalardan öğrendim. Arkadaşlarım o günden sonra bana "Türk" lakabını taktı. Grubu 1996'da kurduk. Amerika'nın dört bir yanında konserler verdik. Ancak 11 Eylül saldırıları grubumuzu da olumsuz etkiledi. Müslüman bir ülkenin müziğini icra ettiğimiz için konserlerimiz iptal edildi. En çok ilgi çeken turnemiz, 2004'te yayımlanan "Özlem" albümünün ardından kale dekoru ve ateş dansçılarıyla İstanbul'un fethini canlandırdığımız turne oldu.
Türkü'nün logosu, Anadolu'nun simgelerinden Hitit Güneşi. Anadolu sizin için ne anlam ifade ediyor? Etnik olarak Türk değilim ama kalbim ve ruhum kesinlikle Türk. Özlem, neşe, hüzün gibi etkileyici duyguların hepsi Anadolu'da var. Bu yüzden Anadolu beni kendine çekiyor. Örneğin Havada Bulut Yok türküsünü her dinlediğimde hıçkıra hıçkıra ağlıyorum. Anadolu'nun ezgileri ABD'lileri de etkiliyor. En çok Fidayda ve Misket'i beğeniyorlar.
Sizi en çok etkileyen Türk müzisyenler hangileri? İstanbul'a her geldiğimde 100'e yakın albüm satın alıyorum. Arif Sağ, Erdal Erzincan'a hayranım. Neşet Ertaş'ın müziğindeki ruh ve samimiyet de beni çok etkiliyor. Kargo, Kıraç, Aynur gibi sanatçı ve grupları da yakından takip ediyorum. En çok birlikte çalışmak istediğim sanatçı ise Mercan Dede. Diğer yandan biz ABD'de Türk kültürünün temsilciliğini de yapıyoruz. Türkü'nün konserlerini izleyen ABD'li çok sayıda genç kadın oryantal dans dersleri almaya; genç erkeklerse saz öğrenmeye başladı.
Bugüne kadar neden Türkiye'de konser vermediniz? Türkiye'de sahne almayı çok istiyoruz. Yedikule Zindanları'nda sahne almak en büyük hayalim. ABD'de bizi Türk müziğinin temsilcileri olarak tanıyorlar, ancak Türkiye'de neredeyse hiç tanınmıyoruz. Birkaç kez Unkapanı'na gelip plak şirketleriyle görüşmeyi bile düşündüm!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikalılar Fidayda'ya, o Türklere hayran
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN