Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Japonya'da radyasyon felaketi

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Japonya'daki depremin ardından nükleer santrallerde meydana gelen sızıntının Türkiye'yi etkilemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 15.3.2011 15:09 Güncelleme Tarihi: 15.3.2011 15:10
Çağlar, Japonya'daki deprem ve tsunaminin ardından, Fukuşima nükleer santralinde patlamalar meydana geldiğini ve nükleer sızıntı söz konusu olduğunu anımsattı.
Patlama haberlerinin ardından bölgeyi sürekli takibe aldıklarını belirten Çağlar, nükleer sızıntının ilk olarak 20 kilometrelik bir dairede etkili olduğunu anlattı.

Atmosferin yüksek kesimlerindeki hava akımlarının yönü itibariyle patlamalardan ABD'nin doğu kesimlerinin etkileneceğini ifade eden Meteoroloji Genel Müdürü Çağlar, şunları söyledi:

''Söz konusu nükleer sızıntının Türkiye'yi etkilemesi mümkün değil. Bölgedeki gelişmeleri sürekli izliyoruz. Türkiye'yi ilgilendirecek bir durum söz konusu olursa bunu kamuoyuyla ve ilgili tüm kuruluşlarla anında paylaşmak suretiyle gerekli önlemlerin alınması noktasında hazırız. Ancak, şu anki tablo itibariyle Türkiye'nin Japonya'daki nükleer sızıntıdan etkilenme ihtimali yüzde sıfır olarak görünüyor.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya'da radyasyon felaketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN