Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son umut aşısı kanserin sıçrama riskini bitiriyor

Almanya'da, tedavi şansı kalmayan hastalara uygulanan aşıyla kanserin başka organlara sıçrama riski azalıyor. Bu tedaviyle iyileşen hastaların 11 yıllık raporlarında metastaza rastlanmad

Giriş Tarihi: 10.5.2011
Almanya'nın Köln şehrindeki Medical Center Cologne'de hastalar üzerinde kullanılmaya başlanan kanser aşısının, başarılı olunan hastalarda tam bir iyileşme sağladığı iddia ediliyor. Aşının etkili olduğu hastalarda daha sonraki yıllarda metastaz, yani kanserin başka organlara sıçrama riski kalmıyor. Aşı planını geliştiren Prof. Dr. Robert Gorter, Köln Üniversitesi tarafından hastaların izlendiğini söylüyor. Özellikle metastaz yapmış yani beyin, karaciğer ve kemiğe sıçramış meme kanserlerinde başarı şansının yüksek olduğunu vurguluyor. Bu kanserlerde yüzde 80 tamamen iyileşme elde ettiklerini söylüyor. Pankreas kanseri üzerinde yaptıkları tedavinin yüzde 50 etkili olduğunu anlatan Prof. Dr. Gorter, sarkom denilen çocukluk tümörlerinde de büyük başarı sağladıklarını söylüyor. Tedavinin başarılı olduğu hastaların 11 yıllık sonuçlarını izlediklerini anlatan Prof. Dr. Gorter, metastaza rastlanmadığının altını çiziyor.

YÜKSEK ISI TERAPİSİ

Aşı, yüksek ısı terapisi ile uygulanıyor. Bütün vücut ısıtılarak aşının ondan sonra verilmesi aslında 3 bin yıllık Yunan tıbbından alınmış. Ancak tümörlü belgeye özellikle ısı veriliyor. Hastaların tümörlü bölgesine lokal olarak bu ısı verilirken hiçbir radyasyona maruz kalmıyorlar. Isı yalnızca tümörlü alana gidiyor. İsterlerse eşleri ellerinden tutabiliyor. Her kür yalnızca yarım saat sürüyor. Isı terapisi bu bölgedeki bağışıklık sistemini aktive ederek aşının hızını artırdığı için tercih ediliyor.

RİSK DE ÖLÇÜLÜYOR

Kanserli hastaların yakınları için de bu merkezde risk analizi yapılıyor. Yakın akrabalarında kanser görülen kişilerin bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığı izleniyor. Bunun için kan veren hastaların bağışıklık sistemi hücreleri sayılıyor. Bu hücrelerin aktiviteleri ölçülüyor, eğer bir sorun saptanırsa çeşitli serumlar ve bitkisel yöntemlerle bağışıklık sistemi güçlendirme tedavileri yapılıyor. Aşıdan önce bağışıklık sisteminde düşüklük olduğu fark edilen kişilere destekleyici tedavi uygulanıyor. Bunun için özel bitkisel karışımlardan yararlanılıyor. Mistron otu damar yolu ile veriliyor. Prof. Dr. Robert Gorter, kansere yakalanan hastaların bulguları üzerinde yaptıkları incelemelerde tümör oluşmadan iki yıl önce bağışıklık sistemindeki savaşçı hücrelerin sayılarının azaldığını, aktivitelerinin büyük oranda yavaşladığını gözlemlediklerini söylüyor. Bu kişilerde bağışıklık sistemi güçlendirilerek kanserden korunulabileceğini vurguluyor.

HIV İÇİN KULLANILDI
Özellikle kanserli hastalar için uygulanan tedavi aslında bağışıklık sisteminin aktive edilmesine dayandığı için başka hastalıklarda da kullanılmaya başlandı. Bağışıklık sistemi sorununa yönelik HIV, Hepatit B, Hepatit C tedavisinde nadir olarak bu aşıyı uyguladıklarını anlatan Prof. Dr. Gorter, "Vücut direncinin artması anlamında iyi sonuçlar aldık. Hastalar gelişme gösterdi ancak tam olarak sağlıklarına kavuşma bulgusuna rastlamadık" dedi.

EL ELE TEDAVİ
Manik Vaalh Hof, 12 yıl önce kansere yakalanmış, hastalığı sürekli kontrol altında tutulmuş. 4 yıl önce tekrarlamış, şimdi beynin ön tarafında yayılıyor. 10 hafta önce tedaviye başlanmış, üç kür görmüş ve tümörler küçülmüş. Hâlâ lokal ısı tedavisi sürdürülüyor. Üç çocukları var. Eşi Aleks, aşı sırasında yanından hiç ayrılmıyor.

HOLLANDA'DAN KÖLN'E AŞI TURU
Jeanne, 43 yaşında. Hollanda'dan tedavi için gelmiş. 5 yıl önce meme kanserine yakalanmış, tedavinin ardından kanser böbrek, akciğer ve beynine sıçramış. Aşı tedavisine Köln'de başlanmış.

AŞININ YARISI KOLDAN VERİLİYOR
Lia Wouls, 52 yaşında... Kasım ayında Hollanda'da akciğer kanserine yakalandığını öğrenmiş. İlk aşama olarak aşı uygulatmaya karar vermiş, kendini oldukça iyi hissettiğini söylüyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son umut aşısı kanserin sıçrama riskini bitiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN