Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En zorlu zirveyi fetheden ilk Türk

Dünyanın en yüksek 14 dağına çıkmayı hedefleyen , dün Nepal'deki Kanchenjunga'nın zirvesine çıkarak bu yoldaki en güçlü rakibini alt etti

Giriş Tarihi: 21.5.2011 ABONE OL
Milli dağcı Tunç Fındık dünyanın en yüksek 3'üncü zirvesi olan Kanchenjunga Dağı'nın zirvesine dün ulaştı. 6 bin metredeki buz duvarının üzerinde 16 gün boyunca rüzgarın elverişli hale gelmesini bekleyen Tunç Fındık dünyanın en zor zirvesi kabul edilen Kanchenjunga'ya tırmanan ilk Türk oldu. Dünyanın en yüksek 14 dağına çıkarak dağcılık sporunun olimpiyat madalyasını almak için 2 ay önce Nepal'e giden milli dağcı Tunç Fındık, dün Kanchenjunga'nın zirvesine Türk bayrağını dikti. 12 Avrupalı dağcı ve 12 Nepal'li Sherpa ile (dağ adamı ve rehber) 2 aydır zirveye ulaşmak için zorlu bir mücadele veren Tunç Fındık, 100 kilometrelik yürüyüş rotasının ardından dağın kuzeybatı yamacından tırmanışa geçmişti. En yükseği 7800 metrede olmak üzere 4 kamp kuran dağcılar, 16 gündür Yalung Buzulu üzerinde bekliyordu. Hızı saatte 60 km'yi bulan Jetsream rüzgarının tırmanışa izin vermesini bekleyen dağcılar, önceki gün istedikleri havayı yakaladılar ve tırmanışı tamamlayarak dün sabah zirveye ulaştılar.

ÇIKILMASI EN ZOR DAĞ
8 bin 586 metrelik yüksekliği ile Everest ve K2'den sonra yeryüzündeki en yüksek üçüncü dağ olan ve dünyanın çıkılması en zor dağı olarak adlandırılan Kanchenjunga'nın zirvesine ulaşan Tunç Fındık böylece yüksekliği 8 bin metreyi geçen 7. tırmanışını yaptı.14x8000 Projesi'ni yarılayan Tunç Fındık, zirveden uydu telefonu ile yakınlarını arayarak, "Dünyanın en yüksek 3. dağının zirvesinden arıyorum, Sonunda oldu! Hava çok güzel ve ben nefis videolar çekeceğim. Türk bayrağını dünyanın çatısında izlemek çok güzel" dedi. Tunç Fındık bu tırmanışla, bu dağa tırmanan ilk Türk dağcı olma unvanını da elde etti.

14 x 8000 nedir?
Yeryüzünde 8000 metre yüksekliğini aşan sadece 14 adet dağ vardır. Bunların hepsi de Himalaya ve Karakurum sıradağlarında, Tibet (Çin), Nepal ve Pakistan'dadır. Sözkonusu 14 adet 8000 metrelik dağların zirvesine tırmanış, dağcılıkta bir tür dünya rekoru ya da 'dağcılık maratonu' olarak adlandırılır. Dünyada günümüze dek bunu tamamlayan sadece 13 kişi (yaşayan 12 kişi) bulunmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En zorlu zirveyi fetheden ilk Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN