Örnek pusula, şablon ve yorgan ipli seçim taktiği

Giriş Tarihi: 14.6.2011

Her bölgede ayrı seçim çalışmasında bulunan BDP'liler, bağımsız adayları için vatandaşlara örnek pusulalar, şablonlar ve yorgan ipleriyle oy kullanma talimi yaptırdı

Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere 17 ilde 36 milletvekili çıkarmayı başaran BDP destekli bağımsız adayların sırrı ortaya çıktı. Partililer, kendileri ile rakip partilerin alacakları oy sayılarını doğruya yakın tahmin ederek, illeri vekil adaylarına göre böldü. Her bölgede ayrı seçim çalışması yapan partililer, vatandaşlara örnek pusulalar, şablonlar ve yorgan ipleriyle oy kullanma talimi yaptırdı. Seçim takviminin başlamasıyla, BDP Diyarbakır İl Örgütü, kadın ve gençlik kolları, mahallelerde de örgütlenerek seçime hazırlandı. Diyarbakır haritası, nüfus ve seçmen sayısını masaya yatıran partililer önce kaç vekil adayı göstereceklerini kararlaştırdı. İldeki tek rakipleri olan AK Parti'nin alabileceği oy oranına göre 6 vekil adayı çıkaran BDP, kenti belirlediği 6 aday için 5 bölgeye ayırdı. 450 bini aşkın rakamla kentin en fazla nüfusuna sahip Bağlar'ın bir bölümü ile Kulp ilçesi Nursel Aydoğan için belirlendi. Bağlar'ın diğer yarısı ile Ergani ilçesi Emine Ayna için ayrıldı. Hatip Dicle için Lice ve merkez Kayapınar ilçesi, Şerafettin Elçi için de merkez Yenişehir ile Çınar ilçeleri, Altan Tan için merkez Sur ilçesi ile Eğil, Dicle, Hani, Kocaköy, Çermik, Çüngüş ilçeleri, Leyla Zana için Silvan, Bismil ve Hazro ilçeleri belirlendi. Köy köy, sokak sokak rakamlar kontrol edildi. Seçmenlere örnek oy pusulaları dağıtılarak, mühür vuracakları vekil adayının yeri ezberletildi. Özellikle okuma-yazma bilmeyen seçmen için diğer bir yöntem de şablon oldu. Oy verilecek adayın olduğu yer, örnek pusulada delindi. Birleşik oy pusulasına şablon konularak, delik gelen yere "Evet" mührünü basmaları söylendi.

YORGAN İPİ DAĞITTILAR

BDP'liler, okuma-yazma bilmeyen seçmenleri de düşündü. Birleşik oy pusulasının kaç santim uzunlukta olduğu hesaplandı ve desteklenecek bağımsız adayın isminin yazılı olduğu noktaya denk gelecek ölçüde yorgan ipi kesilerek yaşlılara dağıtıldı.

Özgür CEBE
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek pusula, şablon ve yorgan ipli seçim taktiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN