Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atık yağlar değerlendiriliyor

Konak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Yaşar Arslanbuğa, Balçova Termal Otel'de Sivil Toplum Kuruluşları'ndan Tülay Aktaş Güçbirliği'nin yeni sözcüsünün seçim toplantısına katılarak ‘Bitkisel Atık Yağ Toplama ve Geri Kazanımı' konusunda bir bilgilendirme sunumu yaptı.

Giriş Tarihi: 18.6.2011 11:06 Güncelleme Tarihi: 18.6.2011 11:07

'Atık Yağ mı? Sakın Dökmeyin' sloganıyla Konak Belediyesi'nin kullanılmış bitkisel yağların toplandığını belirten Yaşar Arslanbuğa, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın onayını almış iki şirketin bitkisel atık yağ toplama yetkisine sahip olduğunu kaydetti. Konak Belediyesi'nin de bitkisel atık yağ toplama konusunda son derece hassas olduğunu, muhtarlık ofislerine atık yağ toplama varilleri yerleştirildiğini belirten Arslanbuğa, ev hanımlarını bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Arslanbuğa, Konak Belediyesi'nin, Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında atık yağların geri dönüşümünü sağlamak amacıyla iki yıl önce işyerlerinde başlattığı atık yağ toplama projesinin bu yıl da evlerde uygulamaya konulduğunu belirtti. Arslanbuğa, 'Belediyenin hizmet binalarında, Gültepe, Mehtap ve Toros Semt Merkezleri'nin yanı sıra, Güzelyalı Melahat Yılmayan Öğretmenevi, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Alsancak, Güzelyalı, Halkapınar ve Hatay Zabıta Karakolları'na giden vatandaşlar atık yağlarını toplama kaplarına aktarabilecekler. Vatandaşların atıklarını daha kolay teslim edebilmeleri için muhtarlık ofislerinde de yağ toplanmaya başlandı' dedi.

LİSANSLI FİRMALAR YETKİLİ

Bir litre atık yağın bir milyon metreküp suyu kirlettiğini hatırlatan Yaşar Arslanbuğa sözlerine şöyle devam etti: 'Bitkisel atık yağlar, insan sağılını ve çevreyi önemli ölçüde tehdit etmektedir. Zamanında besin zincirinden çekilmeyen kızartmalık atık yağlar kanserojen etki yaratmakta ve kontrolsüz bir biçimde ortama atıldığında hem kanalizasyon sistemine büyük zarar vermekte hem de yeraltı sularına karışarak içme sularını kirletmektedir. Kullanılmış kızartmalık yağ üreten lokanta, yemek fabrikaları, otel, motel, yemekhaneler, turistik tesisler ve tatil köyleri ile diğer benzeri tesisler, bu yağların toplanması için lisanslı geri kazanım tesisleriyle veya toplayıcılarla yıllık sözleşme yapmakla yükümlüdürler. Bu yağların ücretsiz olarak geri kazanımcıya veya toplayıcılara teslim edilmelidir. Geri kazanım sayesinde atık yağlar biodizel, yağlıboya ve sanayi sabunu yapımında kullanılmak üzere kullanıma kazandırılıyor' dedi. Çevre Müdürü Yaşar Arslanbuğa, korsan yağ toplayıcılarına da dikkat çekerek, atık yağların, toplama lisanslı geri kazanım tesisleri ile geçici depolama izni almış toplayıcılar tarafından toplanabileceğini söyledi. Bunun dışındaki gerçek ve tüzel kişiler atık yağları toplayamaz, alıp satamaz uyarısında bulunan Arslanbuğa, atık yağ toplanması konusunda çarpıcı açıklamalarda da bulundu. Arslanbuğa, '2008 yılında 80 bin ton korsan toplayıcılar tarafından toplanmış, temizlenerek tekrar kullanıma sunulmuştur. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketilmektedir. Özellikle kızartma işlemlerinden sonra 150-350 bin ton civarında kızartmalık atık bitkisel yağ oluştuğu tahmin edilmektedir. Türkiye'de bitkisel atık yağ toplanması 2005 yılından bu yana giderek artmıştır. Bin 300 tondan bugün 9 bin tonlara ulaşmıştır. Konak Belediyesi'nin katkılarıyla 2010 yılında iş yerlerinden toplanan atık yağ miktarı yaklaşık 40 tondur. Hedefimiz bu yıl 60-70 tondur' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atık yağlar değerlendiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN