Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 bin metrelik 8 hedef kaldı

Dünyanın en yüksek üçüncü noktasına ulaşan ilk Türk dağcı Tunç Fındık, 8 bin metreyi aşan 14 dağa tırmanarak adını tarihe yazdırmak istiyor. 6 zirveyi geçen Fındık'ın önünde 8 hedef var

Giriş Tarihi: 24.6.2011 ABONE OL
Nepal'deki dünyanın en yüksek üçüncü noktası Kanchenjunga doruğuna 20 Mayıs'ta, 4 kişilik bir ekiple ulaşan 40 yaşındaki Tunç Fındık, yanında götürdüğü Türk bayrağını zirvede dalgalandırdı. Fındık, bunu başaran ilk Türk dağcı oldu. Fındık'ın en büyük hayali ise "14x8000"hedefini gerçekleştiren ilk Türk dağcı olmak... Bu amaçla, daha önce 8 bin metreyi aşan Nepal-Çin sınırındaki Makalu, Dhaulagiri, Cho Oyu ve Everest'in iki ayrı noktasına tırmanan Fındık, 2012'de dünyanın en yüksek ikinci dağı Pakistan'ın Çin sınırındaki K2'ye tırmanış gerçekleştirecek. Bu tırmanışla Fındık, eriştiği sayı bakımından dünyadaki 45 dağcıdan biri olacak.

BU İŞİN ŞAKASI YOK

Dağcılık tutkusunu SABAH'a anlatan Fındık, 50 gün süren zorlu Kanchenjunga yolculuğunun sonunda zirvede 30 dakika kaldıklarını belirterek, "8 bin metre yükseklikte oksijen az olduğu, sıcaklık -30 dereceye düştüğü için, geri dönüşü de riske atmamak adına zirvede 3-5 dakika kalınır. Ama Kanchenjunga'da 30 dakika kadar kaldık. Verdiği keyif anlatılmaz" diye konuştu. Dağcılık için "Bu işin şakası yok"diyen Fındık, bir dağcı için önemli olanları, "yoldaki çaba, plan, kas gücü ve lojistik"olarak sıraladı. Fındık, "8 bin metrelik dağlara gitmek için belli bir programım var. 6'sını gerçekleştirdim. Önümde 8 tane daha dağ var. Bunları da iyi bir sponsor bulduğum takdirde, 4 sene gibi bir sürede bitirmeyi planlıyorum. Bunu tamamlayan ilk Türk olacağım"dedi.

AĞRI DAĞI İÇİN UYARDI

Fındık, Ağrı Dağı için de bir çağrıda bulundu: "Dağcılar çok fazla atık bırakıyor. Halbuki dünyanın her yerinde tırmanışlar kontrollü ve çevreyi kirletenlere büyük cezalar kesiliyor. Bu konuda yetkililerin düzenleme yapması gerekiyor."

BEKLEYEN ZİRVELER...
Tunç Fındık'ın tırmanmayı planladığı, 8 bin metre yüksekliği aşan diğer zirveler şunlar:
Nepal-Çin sınırındaki Lhotse
Nepal'deki Manaslu
Pakistan'daki Nanga Parbat
Nepal'deki Annapurna
Pakistan-Çin sınırındaki Gasherbrum 1 ve 2
Pakistan-Çin sınırındaki Broad Peak
Çin'deki Shishapangma

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 bin metrelik 8 hedef kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN