Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamileyken hamile kaldı

Giriş Tarihi: 2.7.2011
İngiltere'de yaşayan Julie Grovenberg'in hamileliği tıp tarihine geçti. Bebek beklediğini öğrendikten iki hafta sonra tekrar hamile kalan Grovenberg, bu şekilde hamile kalan 11 kadından biri oldu. Şaşırtıcı bir biçimde ikiz olmayan bebekler, bir yaşına bastı.

İKİZ DEĞİLLER
Yıllarca kısırlık tedavisi gören Julie ve Todd Grovenburg çifti, tüm çabalarına rağmen çocuk sahibi olamayınca en sonunda yabancı bir ülkeden evlat edinmeye karar verdi. Evlat edinmeden önce son kez şanslarını denemek isteyen çift, gebelik testinin pozitif çıkmasıyla büyük sevinç yaşadı. Heyecan içinde doktora giden çift, ultrason sırasında hayatlarının şokunu yaşadı. 32 yaşındaki anne adayının karnında iki bebek vardı ama bebeklere iki hafta arayla hamile kalmıştı. Doktorlar, tıp literatüründe "süperfetasyon" adı verilen bu durumun milyonda bir görüldüğünü belirtti. Çift ise bebeklerinin sağlıklı olup olmayacaklarını tahmin edemediklerinden başlarda büyük korku yaşadı. Sıkıntılı bir hamilelik döneminin ardından Hudson, Jillian adında bir kız ve Hudson isminde bir erkek bebek sahibi oldu. Ana rahmine farklı tarihlerde düşen, iki ayrı kesecikte büyüyen bebekler ikiz olmadı ama aynı gün dünyaya geldi. Sağlıklı bir şekilde doğan Jillian ve Hudson, birinci yaş günlerini büyük bir partiyle kutladı. Julie Grovenberg, "Biz onlara ikiz demiyoruz, iki kardeş diyoruz. Ama büyüdükçe aralarında özel bağı anlayıp ikiz gibi hissetmeye başlayabilirler. Bunu çocuklara bırakıyoruz" dedi. DIŞ HABERLER

Küçük bir ihtimal de olsa böyle olabilir

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Uludağ: "Gebelik üzerine gebelik oluşma olasılığı çok küçük ihtimalle de olsa vardır. Ancak çoğu zaman yanıltıcı olarak bu durumun ortaya çıktığı iddia edilebilir. Gebeliğin en başından tek gebelik olduğunun ispatı lazımdır. Yoksa bebeklerin yalnızca ağırlığına ya da gelişmesine bakarak bu sonuca varılamaz. Bazen biri iç, biri dış gebelik de olabilir. Dünyada nadir olan bu durumlara bazen daha uç örneklerde rastlıyoruz. İkiz çocuklardan birinin beyaz, diğerinin siyah olduğunu görüyoruz. Anne iki farklı kişiyle ayrı zamanlarda ilişkiye girerek ikiz bebek dünyaya getirebilir. Hamilelik gerçekleştikten sonra yeniden hamile kalınabilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamileyken hamile kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN