Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uykuda cinsel ilişki bir hastalık mı, tecavüz mü?

Uykusunda genç bir kıza tecavüzle suçlanan 'uykuda seks' hastası ABD'li beraat etti. Biz de davayla gündeme gelen bu hastalığı uzmanlara sorduk

Giriş Tarihi: 14.7.2011
İngiltere'de, 43 yaşındaki seksomnia yani "uykuda seks" hastası Stephen Lee Davies, bir genç kıza tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. Şimdi tıp dünyası, "Uykuda seks, cinsel sorun mu yoksa uyku hastalığı mı" sorusuna cevap arıyor. Mahkeme tutanaklarına göre, genç kız uyandığında Davies'in kendisiyle cinsel ilişkiye girdiğini fark ettiğini iddia etti. Davies ise bir sorun olduğunu, genç kızın ertesi gün attığı mesaja küfürle karşılık vermesi üzerine anladığını savundu. Davies'in eski eşi Angela ve bir eski kız arkadaşı da mahkemede, eşinin geceleri sık sık tahrik olduğunu ve ilişkiye girdiğini ancak kendisini hiçbir zaman zorlamadığını, ertesi gün hiçbir şey hatırlamadığını söyledi. Türkiye'deki uzmanların görüşleri de bunun tecavüz sayılamayacağı yönünde:

CEZAİ EHLİYETİ YOKTUR
Prof. Dr. Hikmet Yılmaz (Celal Bayar Üniversitesi Nöroloji Uzmanı):
Uykuda seks hastalığı literatürde bulunur ve cezai ehliyeti yoktur. Türkiye'de de, bilirkişinin 'parasomni' kanaati varsa, "geçici olarak bilinç kaybına neden olan tıbbi durumlar'' nedeni ile şüphelinin ceza sorumluluğunun olmadığına karar verilir. Çekilecek video EEG PSG'lerin sayısı arttıkça, kişi uykusuz bırakılıp tüm gece tetkik edildikçe bir atağa şahit olma olasılığı artıyor. Bu olayda da eşi ve eski partnerlerinden birinin ifadeleri, uykuda seks hastalığı lehinde düşünmemizi güçlendiriyor. Özgeçmişi, parasomni yani uykuda seks hastası olduğunu gösteriyor.

UYUYORSA, BU TECAVÜZ OLMAZ
Dr. Cem Keçe (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Başkanı):
Uykudaki bir erkeğin uyanık bir kadına tecavüz etmesi söz konusu değildir. Tecavüz cinselliğin değil, saldırganlığın ifadesidir. İçki veya başka bir madde etkisi altında veya uykudayken, karar verebilecek durumda olmayan bir kadınla kurulan ilişkiler de tecavüzdür. Ancak adam da uykudaysa bunu tecavüz olarak yorumlayamayız. Bu vaka, basit bir libido aktarımı olabilir.

KADIN NASIL FARK ETMEMİŞ?
Akif Poroy (Seksolog):
Cinsel sapma olayıdır. Uykuda cinsel eğilimlerin olduğu bir gerçek... Bu kişilerin çoğu bunun farkında değiller. Bu bir cinsel hastalık ya da sapma olarak da görülebilir. Eğer böyle bir sorunu varsa ya karşı taraf bunu bilecek, ya tek kişilik bir odada yatacak ya da eşi buna razı olacak. Kadın ancak adam çok güçlü olduğu için kendini koruyamazsa mağdur olur. Adam uykuda ama peki kadın nasıl farkında olmaz? Üstünü başını çıkarırken nasıl fark etmez? Ya birleşme şeklinden memnun değil ya da şöhret veya tazminat peşinde...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uykuda cinsel ilişki bir hastalık mı, tecavüz mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN