Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Peygamberimiz yaşasaydı televizyona çıkar, islam'ı anlatırdı"

Nihat Hatipoğlu son yılların en çok izlenen televizyon yüzlerinden biri, hatta en çok izlenen ilahiyat hocası desek yeridir. Yaptığı programları her kesimden insan beğeniyle izliyor. Zaten reytingler de Hatipoğlu'nun çok sevildiğini söylüyor. Biz bu sevgiye bizzat şahit olduk ve nedenini araştırdık.

Giriş Tarihi: 29.7.2011
Röportajı yapacağımız Sultanahmet Meydanı'nda onunla yürümek bir pop star'la yürümek gibiydi. Bir kere herkes istinasız hocaya bir merhaba demek ve hemen ardından fotoğraf çektirmek istedi, hatta çantasından Hatipoğlu'nun son kitabını çıkarıp imzalatmak isteyenler oldu… Ama en şaşırtıcı olanı küçücük çocuklarını Nihat Hatipoğlu'nun kucağına bırakarak çocukları ve kendileri için dua isteyenlerdi. Bu kadar sevilmeyi başaran bir ilahiyat hocası nasıl biridir merak ettik ve Nihat Hatipoğlu'na her şeyi sorduk.

Nerelisiniz hocam?
Diyarbakırlıyım ama bizim uzak kökenimiz Medine. Büyük dedemizin Hz. Ömer olduğunu biliyoruz. Yani köklerimiz ikinci halife Hz Ömer'e dayanıyor. Zaten Diyarbakır'da bizim aileye, ya imam ailesi ya da Ömer ailesi derlerdi. Rahmetli dedem Halil Efendi, eski tabirle Molla Halil, Diyarbakır ve Malatya'nın il müftülüğünü yaptı. Onun babası da Osmanlı müftülerindendi. Anne tarafım da baba tarafım da hep bu işi yapıyormuş yani. Hatta ailemin Medine'den Suriye'ye, Suriye'den Türkiye'ye Osmanlı tarafından İslam'ı tebliğ etme amacıyla getirildiği söyleniyor. Tabii bunlar bizim duyumlarımız.

Dedeleriniz müftü, peki babanız da müftü müydü?
Babam da müftüydü, İzmir il müftüsüydü. Daha önce de Uşak, Afyon ve Siirt'te müftülük yapmıştı. En son Diyanet'te Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi ve Fıkıh Komisyonu başkanıydı. 1995 yılında Medine'de vefat etti. Hacca görevli gitmişti, hatta o sene Arafat Duası'nı o yaptırmıştı. Mezarı Hz. Osman'ın ayakucunda, Hz. Peygambere yakın bir yerde.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Peygamberimiz yaşasaydı televizyona çıkar, islam'ı anlatırdı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN