Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Longoz ormanları büyülüyor

Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, bünyesinde çok sayıda hayvan ve bitki barındıran, 2 bin 511 dönüm büyüklükle Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyüğü olan İğneada Longoz Ormanları'nda incelemelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 2.8.2011 12:19 Güncelleme Tarihi: 2.8.2011 12:20
Vali Yaman, Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı Bulgaristan ile sınırı bulunan sahil beldesi İğneada'da Longoz Ormanlarını ve içerisindeki gölleri gezerek, ilgililerden bilgi aldı.

Longoz Ormanlarının, dünyanın ve ülkemizin en güzel milli parklar arasında yer aldığını belirten Vali Yaman, yerli ve yabancı tüm doğa severleri Longoz Ormanlarını görmeleri için davet etti.

Longoz Ormanlarında fotoğrafçıların eşsiz kareler yakalayabileceğini söyleyen Vali Yaman, Longoz Ormanları'nın yürüyüş parkurları ve doğa güzellikleri açısından da ziyarete gelen doğa severlerce çok beğenileceğini belirtti.

Yıldız(Istranca) Dağlarından, Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel olarak sular altında kalması sonucunda oluşan Longoz Ormanları'nda, alanda zengin sucul bitki örtüsüne sahip Mert Gölü, Saka Gölü, Hamam Gölü ve Pedina Gölü bulunmakta.

Ülkemizde 3 Longoz Ormanı (su basar) var. İğneada Longozu 2 bin 511 dönüm büyüklükle, Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyüğü. Ülkemizde İğneada Longozunun yanı sıra Sakarya Karasu Acarlar Longozu ve Sinop Sarıkum Longozu bulunmakta.

İğneada Longozu'nda 544 tür bitki, 46 tür canlı, 25 tür sürüngen, 50 tür memeli, 30 tür tatlı su balığı, 20 tür deniz balığı, 219 tür kuş barınmaktadır.

Longoz Ormanları gürgen, kayın ve meşe ağırlıklı ağaçlardan oluşmakta, lagün göller ise özel doğal yapılardır. Aynı zamanda bu bölge Kuzey ve Güney kuş göç yolu üzerindedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Longoz ormanları büyülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN