Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı sultanlarının aşk mektupları çıktı

Muhteşem Yüzyıl'da Hürrem'in Kanuni'ye yazdığı aşk mektupları çok konuşulmuştu. Topkapı'dan çıkan arşivler de gösterki dizide yazılan aşk mektupları aslında gerçek. İşte aşkın mektupları...

Giriş Tarihi: 7.8.2011 11:03 Güncelleme Tarihi: 7.8.2011 11:03
Fatma Kahraman'ın haberine göre, tarihçi Orhan Özdil, Topkapı Sarayı arşivlerinde yer alan Hürrem Sultan, Birinci Abdülhamid ve Pargalı İbrahim Paşa'nın aşk mektuplarını gün yüzüne çıkardı. Mektuplarda İbrahim Paşa Hatice Sultan'a 'Kadınların en yücesi hanımefendi', Hürrem ise Kanuni'ye 'Allah'tan tek dileğim' diye seslenmiş.

Yüzümü yere koyup ayağına kapandığım sultanım hazretleri, güneşim ve mutluluk kaynağım, ayrılık acısıyla ciğeri kebap olmuş, gecesi gündüzüne karışmış, hasret denizinde boğulmuş bu çaresiz kulunuzun halini sorarsanız, biliniz ki sultanımdan ayrı kaldığım için inleyen, feryat ve figan eden bir bülbül gibiyim. Allah çektiğim bu acıyı kimseye yaşatmasın..." Bu mektup Osmanlı'nın en güçlü hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan'a ait... Kanuni seferdeyken bu satırları kaleme alan Hürrem, mektuplarında hem aşkını anlatıyor, hem sarayda neler olduğuna dair bilgiler veriyor.

Tarihçi Orhan Özdil, Topkapı Sarayı'nda yaptığı araştırmalarda Hürrem'in Kanuni'ye yazdığı aşk mektuplarının yanı sıra Birinci Abdülhamid'in Ruhşah adlı cariyesine ve sadrazam Pargalı İbrahim Paşa'nın Hatice Sultan'a yazdığı toplam 26 mektubu gün ışığına çıkardı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı sultanlarının aşk mektupları çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN