Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu fındık ağacı şaşırtıyor

Giriş Tarihi: 28.8.2011 11:22
Giresun Fındık Araştırma İstasyonu bahçesinde yetişen ve 70 yaşında olduğu belirtilen 22 metre boyundaki fındık ağacı, dünyadaki en uzun fındık ağacı olarak biliniyor.

Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istasyon bahçesine kim tarafından dikildiği ya da nasıl yetiştiği bilinmeyen fındık ağacının, tamamen doğal, herhangi bir ilaçlama, gübreleme gibi bakım yapılmadan kendi başına yaşamını sürdürdüğünü söyledi.

Bahçede yetişen fındığın literatürde ''Corylus Colurna'' olarak yer aldığını ve Bolu Fındığı olarak bilindiğini belirten Kızılcı, şunları söyledi:

''Dünyada Türk Fındığı olarak adlandırılan Bolu fındığı, sofralık kalitesinin düşük olmasından dolayı daha çok aşılı fidan üretiminde kullanılıyor. İstasyonumuzun bahçesindeki bu ağaç 70 yaşında ve 22 metre boyunda. Ağacı görenler büyük şaşkınlık yaşıyor. Fındık genellikle daha kısa ve 4-5 daldan oluşan ocak sistemiyle yetişip dip sürgünüyle çoğalıyor. Bolu fındığı ise, dip sürgünü vermiyor ve meyvesinin dikilmesinden çoğalabiliyor. Yabani bir tür olan bu fındığı aşılı fidan üretiminde kullanıyoruz. Dünyada diğer fındık ülkelerine bakıldığında hemen hemen hepsinde tek gövdeli üretim yapılıyor. Bölgemizde ise, arazinin engebeli oluşundan dolayı ocak şekli tercih ediliyor. Özellikle taban arazilerin yaygın olduğu Batı Karadeniz'de tek gövdeli üretimi tavsiye ediyoruz. Bu üretim çeşidinde de Bolu fındığı kullanılıyor.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu fındık ağacı şaşırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN