Ağa Han'dan eşine rekor tazminat

Giriş Tarihi: 3.10.2011

Dördüncü Kerim Ağa Han, Alman asıllı eşi Prenses Begüm Inaara'dan boşanmak için 62 milyon euro (157 milyon TL) ödeyecek

Şiilerin İsmaili tarikatının lideri Prens Dördüncü Kerim Ağa Han, Alman asıllı ikinci eşi Prenses Begüm Inaara'dan boşanmak için rekor boşanma tazminatı ödeyecek. 1998 yılında Paris'te evlenen çiftten 51 yaşındaki Inaara, ilişkilerinin bozulduğu ve eşinin kendisini bir hostesle aldattığını öne sürerek 2004 yılında boşanma davası açmıştı.

TEMYİZDEN KÂRLI ÇIKTI

Eşini bir dedektife takip ettirerek, yasak ilişkiyi görüntületen eski pop şarkıcısı Inaara, bu davada boşanmak için eşinden 582 milyon euro (1 milyar 446 milyon TL) talep etmişti. Ancak Ağa Han, bu rekor tazminatı ödememek için 2 yıl önce davayı boşanma tazminatlarının daha düşük olduğu Fransa'ya taşıdı. Geçen cuma Fransa'nın Amiens kentinde görülen temyiz davasında, hakim Ağa Han'ın eşine 62 milyon euro (157 milyon TL) ödemesine karar verdi. Ağa Han, yüklü paranın yanı sıra Inaara'nın oğluyla birlikte yaşadığı İngiltere'nin Berkshire bölgesindeki evi de eşine bıraktı. Böylece Fransa tarihinin en yüksek boşanma tazminatını ödemesine rağmen Ağa Han, davayı Fransa'ya taşımakla kaybını büyük ölçüde azaltmış oldu. 6 milyar dolarlık (11 milyar TL) mal varlığı bulunan 74 yaşındaki Kerim Ağa Han'ın, 5 kıtadaki gayrimenkullerinin yanı sıra 600 de yarış atı sahibi olduğu biliniyor.

ÖNCEKİ EŞİNE DE MİLYONLAR ÖDEDİ
Gerçek adı Gabriela Homey olan Inaara, ilk evliliğini Alman Kraliyet Ailesi'nden Prens Earl-Emich zu Leiningen ile yapmıştı. Bu evlilikle birlikte Prenses Gabriele zu Leiningen unvanını alan Inaara, 1997'de prensten boşanmış ve ardından İsmaili mezhebinin lideri olarak kabul edilen Dördüncü Ağa Han ile evlenmişti. Diğer yandan Kerim Ağa Han, ilk eşi ve üç çocuğunun annesi olan İngiliz manken Sally Croker-Poole'dan boşanmak için de 1995 yılında 23 milyon euro (58 milyon TL) ödemişti.

DIŞ HABERLER
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağa Han'dan eşine rekor tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN