Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serdar'ı sakat bırakan iğne için, 'taksirle yaralama' davası...

İlkokul öğrencisi Serdar'ın bacağında, ameliyat sonrası yapılan iğne nedeniyle yüzde 20 aksaklık oluştu. İğneyi yapan hemşirenin hapsi istendi

Giriş Tarihi: 4.10.2011
İstanbul Pendik'te özel bir hastanede testis ameliyatı olduktan sonra yapılan iğne nedeniyle yürüyemeyen ilkokul öğrencisi Serdar Ç.'nin babası Özkan Ç., oğluna yanlış iğne vurulduğu iddiasıyla hastaneden şikâyetçi oldu. İğneyi yapan hemşire Selma A. hakkında "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Karar için Adli Tıp raporu bekleniyor. İkisi kız üç çocuk sahibi baba, 3 yıl önce oğlunu sünnet için kontrole götürdü. Yapılan kontrolde o dönem 4'üncü sınıfa giden Serdar Ç.'nin testislerinden birisinin yukarıda olduğu ve ameliyat gerektiği tespit edildi. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yer olmadığı için özel bir hastaneye sevk edilen Serdar , burada operasyon geçirdi. İddiaya göre Ç.'ye ameliyatta ağrılarının dinmesi için hemşire Selma A. tarafından iğne yapıldı. İğnenin ardından da çocuk uykuya daldı. Uyanınca bacağının uyuştuğunu hisseden ve acıdan kıvranan Serdar'a teşhis konulamadı. Çocuk, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderildi. Baba, Kartal'da kendisine "Dua edin" diyen doktorların çocuğun bacağında kalıcı hasar olabileceğini belirtmesi üzerine oğlunu apar topar Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü. Tetkiklerde çocuğun sağ bacağında sinir zedelenmesi oluştuğu, nedeninin ise yapılan iğne olduğu söylendi. Aradan geçen bir buçuk yılda yanlış iğne yüzünden 2 ameliyat geçiren Serdar Ç.'nin sonunda ayak bileğindeki damarların yeri değiştirildi. Baba ise tepkisini, "Spora gidiyordu. Artık top oynayamayacak, askere gidemeyecek. Yüzde 20 kalıcı aksaklığı var. Oğlumu eski haline getirsinler onlara 500 bin TL vereceğim" diye dile getirdi.

'SUÇSUZUM'
Kartal Sulh Ceza Mahkemesi'nde hemşire Selma A.'ya "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak" suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Suçlamaları reddeden hemşire, "Mağdurun yaralanmasına benim yaptığım iğne neden olmamıştır. İğne sinire denk gelseydi enjeksiyon vücuttan kendini atar iğne yapamazdım. Enjeksiyonda bir hata olsaydı hemen fark edilirdi. Anestezinin etkisi geçtikten 3-4 saat sonra mağdur bacağında ağrı olduğunu söyledi. Benim olayda kusurum yoktur" dedi. Özkan Ç.'nin avukatı Mustafa Demirbağ da Adli Tıp raporunun beklendiğini, hastane ve doktorlar hakkında görevi kötüye kullanma suçundan soruşturmanın sürdüğünü belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serdar'ı sakat bırakan iğne için, 'taksirle yaralama' davası...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN