Van gölü çevresindeki esrarengiz doğa olayı

Van'ın depreminde en fazla etkilenen Erciş ilçesinde esrarengiz doğa olayları devam ediyor. Yeraltında çıkan bir su değdiği her yeri kızıl Turuncu rengine boyarken mağma renginde çıkan sıcak toprak vatandaşı tedirgin ediyor.

Giriş Tarihi: 4.11.2011 11:36 Güncelleme Tarihi: 4.11.2011 15:08

Erciş'teki bataklık alanında yanan toprak, Çelebibağ beldesinde meydana gelen dev yarıklar, Van gölü kıyısında ve kenar mahallelerde içerisinde mavi su çıkan çukurlar, Van gölündeki hızlı su düşüşü, göl kenarından yer altında çıkan çamurun yanı sıra şimdi vatandaşları tedirgin eden esrarengiz bir doğa olayı daha yaşanıyor.

Erciş ilçesine bağlı Çelebibağı beldesi aşağısından geçen Van gölüne akan Zilan deresi üzerinde kumluk alanda açılan çukurların içerisinde çıkan benzin rengindeki su değdiği her yeri kızıl turuncuya boyuyor. Suya dokunan vatandaşların elleri turuncu olduğu gibi çevre de bulunan çakıl taşları ve kumluk alanda adeta elle boyanmış gibi duruyor.

Çelebibağ sakinlerin ihbarı üzerine bölgede çekim yapmak üzere giden İhlas Haber ajansı Muhabiri Zekeriya Güneş, Suyun çıktığı bölgede numune olarak aldıkları suyun bir pet şişesi içerisinde başka bölgede bulunan taşların üzerine döktükten sonra çakıl taşların kızıl turuncu rengine dönüştüğünü, suya temas eden her türlü canlı ve cansızın kuruduktan sonra aynı renge büründüğünü belirterek, "Su gaz kokuyor ve önüne gelen her şeyi kızıl turuncuya boyuyor. Bu konu ile ilgili çevrede yaşayan vatandaşların dediğine göre herhangi bir inceleme yapılmamış. Depremden sonra çıkan bu suyun hemen yanında sıcak toprak çıkmaya başladı. Çıkan toprak adeta yanardağdan akan siyah ve koyu kızıl turuncu renginde, bu toprakta ateş yakıldığında alev alıyor ama yanmıyor. Esrarengiz doğa olayların gerçekleştiği Çelebibağ beldesinde jeoloji mühendisleri ve ilgili birimlerin incelemeler de bulunması bekleniyor" diye konuştu.

Vatandaşlar yaşan esrarengiz olaylardan tedirgin olmaya başladı. Yerleşim yerinin hemen altından yaşanan her şeyi Kızıl turuncuya boyayan suyun yanı sıra suyun hemen yanından çıkan mağma rengindeki sıcak toprak insanları endişelendiriyor. Çelebibağ sakinleri yaşanan esrarengiz olaylar hakkında kendilerine herhangi bir bilginin verilmediğini belirterek, en son yaşanan ve her şeyi kızıl turuncuya boyayan suyun ve sıcak toprağın araştırılıp kendilerine bilgi verilmesini istiyorlar.

VAN GÖLÜ KIYISINDA KORKUNÇ YARIKLAR

Van'da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Çelebibağ beldesinin değişik bölgelerinde derin ve geniş yarıklar oluştu.

Van Gölü'ne akan Zilan Çayı kenarında dev bir yarık ve 7 metrekare genişliğinde yuvarlak çukurlar oluşmaya başladı. Kayan toprak ise dereye ve Van Gölü'ne doğru ilerliyor.

Korkunç yarıkların oluştuğu bölgede daha önce hayvanların otlatıldığını belirten vatandaşlardan Faruk Fatih, "Eskiden burası böyle değildi. Depremden önce hayvanlar için kullandığımız ağıl, şimdi yarıklardan kullanılamıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van gölü çevresindeki esrarengiz doğa olayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN