Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölü yatırım!

İşadamı Levi, lüks semtlerdeki villaların fiyatına eşdeğer bir mezarlık inşa ettirdi. Levi, eşi ve kendisi için yaptırdığı mezarlığa tam 1 milyon 200 bin lira harcadı

Giriş Tarihi: 6.12.2011
Musevi asıllı işadamı Daryo Levi, İstanbul'un lüks semtlerindeki villaların fiyatına eşdeğer harcama yaparak âdeta şato gibi mezarlık inşa ettirdi. Levi kendisi ve eşi için Arnavutköy Musevi Mezarlığı'nda 1 milyon 200 bin TL harcayarak benzersiz bir mezar hazırlattı. İstanbul Musevilerinin sosyete mezarlığı olarak bilinen Akmerkez'e komşu Arnavutköy Musevi Mezarlığı'nda son günlerde ihtişamıyla görenleri hayrete düşüren bir kabir dikkat çekiyor. İşadamı Daryo Levi tarafından yaptırılan mezar, oyma işçiliğinden tutun da kullanılan malzemesine kadar "sıra dışılığı"yla göz alıyor.

İTALYAN MERMER
2006 yılında iflas edince 450 işçisini tazminatsız kapı önüne koyarak kamuoyunun gündemine gelen Tekstiplik adlı firmanın henüz hayatta olan eski ortaklarından Daryo Levi, bu benzersiz mezarı eşi Ruti Hanım ile kendisi için yaptırmış. Levi, ebedi istirahatgâhı için masraftan kaçınmamış. Dünyanın en özel mermerlerinin bulunduğu İtalya'nın Toscana bölgesinden getirilen Carrara cinsi mermerden mamul mezar, uzman bir ekip tarafından aylar süren bir çalışma sonucunda yapılmış. Levi'nin mezarı 10 cm. kalınlıktaki benekli granit taşından yapılmış. Kullanılan granitin 30x60 cm'lik kesitinin fiyatı 175 Euro. Bu özenli çalışmanın Levi'ye faturası da biraz kabarık olmuş. Kemerburgaz'daki bir granit firmasına yaptırılan özel çalışma için 400 bin dolar ödenmiş. Levi, Arnavutköy Musevi Mezarlığı'ndan yer almak için de Neve Şalom Vakfı'na yüklü bir bağışta bulunmuş. Vakıf yetkilileri bağışın miktarını açıklamak istemese de mezarlığın en ön değerli bölümünde bulunan iki mezar yerinin rayiç bedelinin en az 400 bin dolar olduğu söyleniyor.

GARİH'İN MEZARININ YANI

Levi'nin kendisi ve eşi için hazırlattığı mezar 2001 yılında öldürülen işadamı Üzeyir Garih'in hemen yanı başında bulunuyor. Levi'nin görkemli mezarının yanında Üzeyir Garih'in kabrinin hayli mütevazı olması ise dikkatlerden kaçmıyor. Levi, benzersiz mezarıyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı Daryo ve Ruti Levi çifti mezarın kendilerine ait olduğunu doğrulasalar da ayrıntılar hakkında bilgi vermek istemediler. İstanbul Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, Arnavutköy Musevi Mezarlığı'nın Neve Şalom Vakfı'nın kontrolünde olduğunu, mezar tahsisi konusunda işlemlerin bu vakıf tarafından yerine getirildiğini söyledi. Vakfın Müdürü Yusuf Kohen ise mezar yeri isteyenlerden bağış aldıklarını doğrularken mezarlıktan rezervasyon yaptırılmasının sözkonusu olmadığını ileri sürdü. Kohen, Daryo Levi'nin henüz vefat etmeden rezervasyon yaptırdığını hatırlattığımızda bu kişinin durumunu inceleme sözü verdi ama haber hazırlandığı saate kadar geri dönüş yapmadı.

DARYO LEVİ KİMDİR?
1924 Beyoğlu doğumlu Daryo Levi, İsrail'in eski Ankara Büyükelçisi Gabi Levi'nin aşiretinden geliyor. Bir dönem Türkiye'nin en büyük iplik fabrikalarından Tekstiplik'in eski ortağı olan Levi, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre birçok kimya ve factoring şirketine ortak. Levi, şu an oğluna ait Deren Ambalaj'da genel koordinatör olarak gözüküyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölü yatırım!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN