Artan boğaz ağrılarına 'beta' salgını uyarısı

"Mevsim değişikliğinde artan boğaz ağrısı şikâyetleri basit bir soğuk algınlığının dışında beta bakterisi kaynaklı olabilir" diyen uzmanlar salgına karşı uyarıyor: Doktora görünün, antibiyotik tedavisi gerekir

Giriş Tarihi: 31.12.2011
Yüksek ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı... Her yıl en az bir kez bu şikâyetlerle karşılaşır ve kimi zaman basit grip ilaçları kimi zaman da annelerimizin şifalı tarifleriyle hastalığı atlatmaya çalışırız. Ancak uzmanlar soğuyan havayla birlikte bugünlerde görülme sıklığı da hızla artan, ciddi komplikasyonlar doğurabilecek bir hastalık konusunda uyarıyor. Özellikle çocukları ama sıklıkla büyükleri de yatağa düşürebilen bu hastalık, halk arasında "Beta Virüsü" diye yanlış biliniyor. Uzmanların "Ocakta salgın olabilir" diye uyardığı bakteri kaynaklı bu üst solunum yolu hastalığına sebep olan A grubu Beta Hemolitik Streptokok Bakterisi. "Virüste antibiyotik tedavisi faydasız ama bu bakteri için antibiyotik şart" diyen uzmanlar "Bakteri belirlenip tedaviye geciktirilmeden başlanmalı" diyor. Zamanında tedavi edilmezse eklem romatizmasına, kalp hastalıklarına ve zatürreeye neden olan bu bakterinin belirlenmesi için basit bir boğaz kültürü testinin şart olduğunu belirten uzmanlar "Kafanıza göre ilaç almayın, mutlaka bir uzmana başvurun" diyor. İşte uzmanların ağzından "Beta Bakterisi";

OCAK AYI SONRASI SALGINA DÖNÜŞEBİLİR
Prof. Dr. Önder Ergönül (Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı): Bu hastalık halk arasında çok yanlış biliniyor. Bir kere adına 'Beta Virüsü' denmesi çok yanlış çünkü bu bir bakteri ve tam adı A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Bakterisi. Soğukların artmasıyla birlikte viral hastalıklarda ciddi bir artış var. Beta Bakterisi'nin yol açtığı hastalığa da sık sık rastlıyoruz. Ama her yıl kış aylarında artış olağandır. Ama ocak ayı itibariyle çok dikkatli olmak gerekir çünkü havalar daha da soğuyacak. Ocaktan sonra salgına dönüşebilir. Ancak bu diğer gribal enfeksiyonlarla zaman zaman karıştırılabiliyor. Daha ateşli ve daha ağır bir tabloyla seyreder. Yüksek ateş, halsizlik ve boğaz ağrısı belirgindir. Boğaz kültürüyle laboratuvar testlerinde bu bakteri belirlenmelidir. Çünkü bu bakteri kaynaklı bir hastalık olduğu için diğer virüs kaynaklı hastalıklardan tedavi yönüyle de ayrışıyor. Mutlaka antibiyotik verilmelidir. Pnömo 23 ve Pnömo 13 isimli aşılar çocuklar ve yetişkinler için önlem olarak kullanılabilir. Bu zatüree aşısı olarak bilinir ama Beta Bakterisi de onun solunum yollarında tutmuş olanı olduğu için aşı etkilidir, kullanılabilir.

ROMATİZMAYA YOL AÇAR, KALBE ZARAR VERİR
Prof. Dr. Haluk Eraksoy (Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı):
Halk arasında Beta Virüsü denildiğine rastlıyoruz ama bu doğru değil çünkü bu bir bakteridir. Daha çok çocuklarda rastlanır. Boğazda anjin durumu yapar ve yüksek ateşle seyreder. Tedavinin doğru saptanması için ayırt edilmesi gerekir. Tedavisi gecikirse eklem romatizması ya da kalpte bir iltihabi sorun yaratabiliyor. Özellikle çocuklarda boğaz ağrısı şikayetlerinde boğaz kültürü istiyoruz ki bakteri olup olmadığını anlayalım.

TANI VE ACİL TEDAVİ ŞART
Prof. Dr. Mustafa Bakır ( Çocuk Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı):
Tedaviyi geciktirmemek çok büyük önem taşıyor çünkü ileriye dönük romatizmal hastalıklara ve kalp hastalığına neden olabiliyor. Bu nedenle enfeksiyona bu bakterinin sebep olup olmadığını tanımlamak çok önemli.Gerek çocuğunuzda gerekse sizde bu tip belirtiler varsa gecikmeden doktorunuza başvurun. Çünkü ileride ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Yapılacak testle tanı konulacak ve antibiyotik tedavisiyle kısa zamanda hastalık atlatılacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artan boğaz ağrılarına 'beta' salgını uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN