Gebelikte sigara içmenin zararları

Giriş Tarihi: 13.1.2012 10:29 Güncelleme Tarihi: 13.1.2012 10:45

İl sağlık müdürü gebelik esnasında sigara içmenin zararlarını açıkladı. İşte o tahribatlar...

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, gebelik esnasında sigara kullanan annelerin bebeklerinde ani ölüm sendromu ve bebeğin anne karnında ölmesi gibi sorunların ortaya çıktığını söyledi. Gebelik esnasında sigara kullanımı hem anne hem de bebek sağlığına ciddi biçimde zarar verdiğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Sigara intrauterin dönem, bebeklik ve çocukluk dönemlerindeki hastalık ve ölümlerin en önemli önlenebilir nedenleri arasındadır. Gebelik esnasında sigara kullanan annelerin bebeklerinde düşük doğum kilosu, ani ölüm sendromu, bebeğin anne karnında ölmesi, ileriki dönemlerde davranışsal sorunlar görülmesi gibi pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle gebelikte sigaranın bırakılması anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

Pasif sigara dumanına maruz kalan anne adayları ise, bebeğini kaybedebilir, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurabilir, doğumsal anomalisi olan bebek doğabilir, bebekler doğduktan sonra ilk 6 ay içinde aniden ölebilir, bebekler doğduktan sonra daha sık hastalanır, bebeklerin akciğer fonksiyonları daha az gelişir, bebeklerde pnömoni, astım gibi sağlık sorunları daha fazla görülebilir" dedi.

Sigaranın anne karnındaki bebek üzerindeki olumsuz etkilere değinen Kasapoğlu, "Sigaranın içinde bulunan maddelerden olan nikotin ve karbon monoksit bebek sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bebek plasenta ve kordon aracılığıyla beslenmektedir. Sigara içen gebelerde, bebeğe yeterli miktarda oksijen taşınamadığından dolayı bebekler yeterince beslenememekte ve gelişememektedir.

Oksijen bebeklerin büyümesini ve gelişmelerini sağlayan en önemli taşıma aracıdır. Anne kanında oksijen azaldığı zaman bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin öğelerinin miktarı da azalmaktadır. Dolayısıyla sigara içen annelerin bebeklerinde büyüme ve gelişme geriliği ortaya çıkabilmektedir.

Sigarada bulunan diğer zararlı maddeler ise, anne kanı ile taşınarak, bebeğe kadar ulaşabilmekte ve bebek bu maddelerden zarar görebilmektedir. Bebek anneye bağlıdır ve annenin yaptığı her hareketten etkilenmektedir. Gebelikte anne sigarayı bırakmaya başladığı andan itibaren bebek sağlığı da olumlu yönde etkilenmeye başlayacaktır.

Anne sigarayı bıraktığında kanı zehirli maddelerden arınacak ve bebeğe daha bol miktarda oksijen gitmeye başlayacaktır. Bu nedenle anne adayı gebeliğinin hangi aşamasında olursa olsun sigarayı bırakma konusunda geç kalmış sayılmayacaktır. Anne adaylarının sigarayı bırakmaları için çok fazla düşünecek zamanları yoktur ve bir an önce sigarayı bırakmaya karar vermeleri gerekir. Çünkü fetüs, tek bir sigara içildiğinde bile etkilenmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelikte sigara içmenin zararları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN