Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakil rahimle anne olmak için, mayıs 2013'ü bekliyor

Ağustosta gerçekleştirilen, ilk kadavradan rahim naklinin kahramanı Derya Sert'e, ağustosta tüp bebek yöntemi uygulanacak. Bebek erkek olursa, doktoru Ömer Özkan'ın adı verilecek

Giriş Tarihi: 25.1.2012
Dünyanın ilk kadavradan rahim nakliyle tıp literatürüne giren 22 yaşındaki Derya Sert, anne olacağı günü iple çekiyor. Daha önce döllenen embriyo, naklin birinci yılında yani ağustos ayında Derya Sert'in rahmine yerleştirilecek. Sert, her şey yolunda giderse 2013'ün mayıs ayında bebeğini kucağına alacak. Derya ve eşi, erkek olması halinde bebeğe, üçlü nakille son günlerde tüm dünyanın tanıdığı ve kendi nakillerini de gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan'ın ismini verecek.

AĞUSTOSTA İLK DENEME

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 9 Ağustos 2011'de kadavradan rahim nakledilen Derya Sert, neredeyse bir yıldır evine gitmedi. Ameliyatı gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan riskli dönemin atlatıldığını, organın Derya'nın vücuduna uyum sağladığını söylemişti. Hastanede tedavisine devam edilen Derya Sert, 1.5 yıl sonra bebeğini kucağına almayı ümit ediyor. Ekip, nakilden önce genç kadından alınan yumurtalar ile eşinden alınan spermleri dölleyerek embriyo elde etmişti. Naklin birinci yılında yani ağustos ayında tüp bebek yöntemi ile gebelik denemesi yapılacak. Denemenin başarılı olması ve her şeyin yolunda gitmesi halinde aile, 2013'ün mayıs ayında bebeklerini kucaklarına alacak. Mersinli olan Derya ve eşi Mustafa Sert artık Antalyalı oldu. Rahim naklinden sonra Derya'nın eşi de Antalya'ya yerleşti. 3 yıllık evli olan Derya Sert, rahim nakline kendisini Prof. Dr. Ömer Özkan'ın ikna ettiğini anlatarak, "Rahmim olmadığını duyunca çok üzüldüm. Umudum kalmamıştı. Ömer Hoca'yla görüşüp rahim naklini duyduktan sonra bayağı bir umutlandık. Sağlıklı bir bebeğim olsun, kız ya da erkek fark etmez. Onu kucağıma alacağım günü özlemle bekliyorum" dedi. Derya Sert'in oto tamircisi olan 35 yaşındaki eşi Mustafa Sert ise, "Bu süreçte ister istemez çok heyecanlıyız. Hocamıza güveniyoruz. Çocuğumuz erkek olursa ismini Ömer koyacağız. Rahim nakli olmasaydı evlat edinirdik" diye konuştu.

5 BİNDE BİR GÖRÜLÜYOR

Dünyanın ilk rahim nakli Antalya'da, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 9 Ağustos 2011'de gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan tarafından gerçekleştirilen ameliyat yaklaşık 10 saat sürdü. İsmi açıklanmayan kadavradan alınan rahim, doğuştan rahmi olmayan Derya Sert'e nakledildi. Özkan, doğuştan rahmi olmama durumunun 5 binde bir görüldüğünü belirtmişti.

BİR YILDIR EVİNE HİÇ GİTMEDİ
Sert çifti, bebek sahibi olacakları günü iple çekiyor. Derya Sert'in genel sağlık durumu çok iyi... Aslen Mersinli olan çift, ameliyat nedeniyle artık Antalya'da yaşıyor. 22 yaşındaki Derya Sert bir yıldır evine neredeyse hiç gitmedi. Genç kadına geçen ağustosta 10 saatlik bir operasyonla kadavradan rahim nakli yapılmıştı. Nakilden önce Mustafa Sert'ten alınan spermler döllenerek embriyo elde edilmişti. Ve o embriyo, naklin birinci yılında anne rahme yerleştirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil rahimle anne olmak için, mayıs 2013'ü bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN